Netflix 9 içeriği sildi

0

En çok içerik kaldırma talebi Singapur’dan gelirken, Almanya’da Night of the Living Dead’i Netflix’te seyredemiyorsunuz

 Netflix, 9 içeriği kütüphanesinden kaldırdığını açıkladı. Bu bilgiye şirketin 2019 Çevre ve Sosyal Yönetişim Raporu’ndan ulaştık. Raporda şirketin bugüne kadar 9 içeriği kütüphanesinden sildiğini yazıyor. Kaldırılan içeriklerin devlet talebi üzerine kaldırıldığını belirtelim. Netflix’in kütüphanesinden kaldırdığı içerikler şu şekilde paylaşıldı:

The Bridge (2015): Bu belgeselle ilgili kaldırma talebi Yeni Zelanda’dan geldi. Kaldırma talebinin Yeni Zelanda yasalarına göre intiharın medya yoluyla duyurulmasına getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterildi.

Full Metal Jacket (2017): Vietnam, Stanley Kubrick’in efsanevî filmi kaldırılmasını talep etti. Kaldırılma gerekçesi, ülkenin Hao Chi Minh şehrinin kamuoyuna gösterilme şekli olarak belirtildi.

Night of the Living Dead (2017): Almanya Gençleri Koruma Komisyonu, George Romero’nun zombi klasiğinin kaldırılmasını talep etti ve Netflix de bu talebe uydu.

Cooking on High, The Legend of 420 ve Disjointed (2018): Singapur devleti Netflix’ten bu üç filmi uyuşturucu kullanımını teşvik ettiği gerekçesiyle yayından kaldırılmasını talep etti.

Patriot Act with Hasan Minhaj (2019): Suudi Arabistan, bu talk show’da Veliaht Prens Muhammed Bin Salman’ın eleştirildiği gerekçesiyle Netflix’e başvurdu ve Netflix de bu talk show’u yayından kaldırdı.

The Last Temptation of Christ (2019): Netflix, Singapur devletinin başvurusu üzerine bu filmi yayından kaldırdı. Silme gerekçesi için ise ülkedeki dinî uyumu bozması gösterildi.

The Last Hangover (2020-Şubat): Bu kaldırma talebi de Singapur’dan geldi ve şirket, bu filmi Singapur’da ırksal veya dinî grupları rahatsız eden içeriği yasa dışı olduğu için kaldırma kararı aldı.

Yukarıda adı geçen yapımlar sadece ilgili ülkelerde yayından kaldırıldı. Netflix’ten yapılan açıklamada devletlerden gelen silme taleplerinin her yıl bu rapor kapsamında paylaşılacağı bildirildi.

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>