Techinside Google News
Techinside Google News

Netflix, kullanıcılarını üzdü! Yeni zam yolda!

Netflix, yeni haberiyle kullanıcılarını üzdü. Bir süredir yeni içerik problemi yaşayan platform, şimdi de zam haberiyle çalkalanıyor
- Advertisement -

The Wall Street Journal’ın raporuna göre Netflix, yayın hizmetinin maliyetini bir kez daha artırmayı planlıyor. Yayıncının, önümüzdeki haftalarda gerçekleşebilecek olan Hollywood oyuncularının grevi sona erdikten “birkaç ay” sonra fiyat artışını yayınlayacağı bildiriliyor.

WSJ’nin bildirdiği üzere Netflix, ABD ve Kanada’dan başlayarak “küresel olarak çeşitli pazarlarda” fiyatları artıracak. Netflix’in fiyatları ne kadar artıracağı henüz belli değil ve Netflix yorum yapmaktan kaçındı. Netflix geçen yıl tüm planlarında fiyatları artırdı ve tüm bunlardan ayrı, reklam destekli bir plan başlattı. Daha sonra, orta seviye temel reklamsız planını iptal etti.

Bu yılın başlarında Netflix, şifre paylaşımına sıkı bir önlem aldı ve hesabınızı ailenizin dışındaki biriyle paylaşmak için fazladan ücret almaya başladı. Fiyatları yeniden artırma hamlesi aynı zamanda Hollywood’un işe geri dönmeye yaklaşmasıyla birlikte geliyor. Daha geçen hafta Amerika Yazarlar Birliği (WGA) grevine son verdi ve aralarında Netflix’in de bulunduğu büyük Hollywood stüdyolarıyla yayın işini değiştirebilecek bir sözleşme için oylamaya başladı.

Örneğin Netflix, Disney Plus, Hulu ve diğer hizmetler artık yeni sözleşme kapsamında yayın verilerini WGA ile paylaşmak zorunda kalacak ve bu da yazarların içeriklerinin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmelerine olanak sağlayacak. Sözleşme aynı zamanda yayın içeriklerinin yazarlarına, yüksek bütçeli filmler için minimum yüzde 18’lik bir ücret artışının yanı sıra, kalanlarda da yüzde 26’lık bir artış sağlıyor. WGA’nın hesaplamalarına göre yeni sözleşmelerinin maliyeti, platformun yıllık gelirinin yalnızca yüzde 0,2’sine denk gelecek.

Bu arada Hollywood oyuncularının grevi devam ediyor, bu da bazı yapımların hâlâ durakladığı anlamına geliyor. Yeni içerik çıkmadığında maliyetleri artırmak akıllıca bir hareket gibi görünmediğinden platform muhtemelen fiyatları artırmak için grevin sonuna kadar bekliyor. Hem yazarlar hem de aktörler işlerine döndüklerinde Netflix’in bu artışı haklı çıkarmak için kullanabileceği çok sayıda yeni dizi ve film çıkması muhtemel.

WSJ, Netflix hakkındaki haberlerin yanı sıra Disney Plus’ın ABD dışında yeni bir canlı spor katmanı başlatabileceğini de bildirdi. Disney Plus da fiyat artışlarına yabancı değil çünkü en son zam bu ayın sonunda yürürlüğe girecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir