Netflix, RTÜK düzenlemesine uydu, ebeveyn kontrolleri devreye girdi

0

Netflix yeni uygulamayla ebeveynlere iki seçenek sunarak içerik kontrollerini güçlendiriyor

Hatırlayacağınız gibi, 3 Eylül’de yayımladığımız haberde, Netflix’in ülkemizden çıkıp çıkmayacağına dair tartışmalardan bahsetmiştik. Netflix o dönem Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) başvurarak ruhsat almış ve ülkemizde faaliyetlerine devam etme kararı almıştı. Bu arada, Netflix ruhsat almasının ardından kamuoyuna karşı şeffaf adımlar atmaya başlamış ve Türkiye’de 1,5 milyon ücretli abonesinin olduğunu aktarmıştı. (Şirketin dünyadaki abone sayısı 160 milyon civarında).

Ebeveyn kontrolleri güçlendiriliyor

Netflix şeffaflıkta yeni bir adam daha attı ve ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldı. Buna göre, Netflix aboneleri 18 yaş ve üzeri belirlenmiş yapımları PIN koduyla koruma altına alacak. Şirket bu uygulamayı dünyanın başka ülkelerinde de uyguladığını bildiriyor.  Netflix’in sitesindeki bilgiye göre, PIN kodu için iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilkinde herhangi bir profilde seçili yetişkinlik düzeyinin üzerindeki dizileri ve filmleri oynatmak için girilmesi gereken 4 haneli bir PIN belirlenmesi gerekiyor. PIN, çocukların seçilen yetişkinlik düzeyinin üzerindeki içerikleri izlememesini sağlıyor. Netflix bunu “donanım kontrolü” olarak değerlendiriyor. İkinci seçenekteyse “yazılımsal kontroller” mevcut ve belirli bir profilde izlenebilen dizileri ve filmleri kontrol etmek için bu profilin yetişkinlik düzeyini ayarlamak gerekiyor.

RTÜK’ten açıklama geldi

Netflix’in bu hamlesinin ardından RTÜK’ten bir açıklama geldi ve açıklamada, “Netflix yetkilileriyle yürüttüğümüz dirsek temasımızın olumlu sonuçlar vermesinden son derece mutluyuz” denildi. RTÜK, Netflix’in PIN uygulamasını başlatmasının tam da kendilerinin istedikleri bir uygulama olduğunu aktarıyor ve açıklamasında, “18 yaş üstü yayınlarda zorunlu PIN uygulamasına geçilmesi önemlidir ve diğer benzer platformlar için de örnek olmalıdır. Artık ebeveynler anılan yayınlarda çocuklarının kontrolünü daha etkin olarak sağlayabilecektir” ifadelerine yer veriyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>