Nintendo bir günde 6,7 milyar dolar kaybetti

0

Pokemon Go, piyasaları sallamaya devam ediyor. Dünya çapında çok büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşan oyun, lisans sahibi olan Nintendo’nun borsadaki değeri sadece 11 Temmuz günü 7,5 milyar dolar artmasına neden olmuştu. Bu konudaki haberimizi daha önce okurlarımıza ulaştırmıştık. Japon oyun devi ise yatırımcıları yanlış yönlendirmemek için konu hakkında yatırımcılarına bir mektup gönderdi ve oyunun yapımcısının kendisi olmadığını açıklamak zorunda kaldı. Bu mektuptan sonraysa şirketin borsadaki fiyatı bir günde 6,7 milyar dolar değer kaybetti. Pokemon Go oyunu piyasaya çıktıktan sonraysa Nintendo’nun toplam değeri 12 milyar dolar düzeyinde artış göstermişti.

Japon oyun devi Nintendo, Pokemon markasının %32’sine sahip. Dolayısıyla oyunun başarısından pay alacak ancak bu yatırımcıların düşündüğü kadar büyük olmayacak. Pokemon markası, Pokemon Company isimli bir şirket tarafından yönetiliyor ve bu şirket markayı çeşitli reklam kampanyalarına pazarlıyor veya başka şirketlere lisanslıyor. Pokemon Go’nun geliştircisi Niantic de Pokemon Company’e lisans ücreti ödüyor. Bu gelirin %32’si de Nintendo’nun hanesine yazılıyor. Öte yandan Japon oyun devi Pokemon Go oyununa ait plastik veya elektronik oyuncaklar hazırlıyor ve bunları piyasaya sürerek büyük kazanç elde etmeyi planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>