NIST güvenlik açığında rekor bildirdi

0

NIST güvenlik açığı

NIST güvenlik açığı konusunda rekor sayı bildirdi. Ancak kritik güvenlik açığı geçen yıla kıyasla azaldı.

NIST güvenlik açığı raporu yayınladı

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), 2021’de rapor edilen güvenlik açıklarının sayısını gösteren grafik yayınladı. 2021 yılında yaşanan güvenlik açığı sayısı 18.378’i buldu.

Rakam üst üste beşinci yıl rekorunu kırdı, ancak 2021 bazı yönlerden farklıydı. Yüksek önemdeki güvenlik açıklarının sayısı 2020’ye kıyasla biraz düştü ve geçen yılki 4.381’e kıyasla bu yıl 3.646 yüksek riskli güvenlik açığı yaşandı.

2021 için, rapor edilen orta ve düşük riskli güvenlik açıklarının sayısı (sırasıyla 11.767 ve 2.965) 2020’de görülenleri aştı.

K2 Cyber Security CEO’su Pravin Madhani, daha düşük sayıdaki yüksek önemdeki güvenlik açıklarının geliştiricilerin daha iyi kodlama uygulamalarından kaynaklanabileceğini söyledi. Birçok kuruluşun son yıllarda bir “sola geçiş” benimsediğini ve daha fazla vurgu yapmaya çalıştığını açıkladı.

Madhani, bildirilen güvenlik açıklarındaki genel artışın, küresel olarak hemen hemen her kuruluşu bir şekilde teknolojiyi benimsemeye zorlayan COVID-19 pandemisinden kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>