NLRB Google şikayetini genişletiyor

0

NLRB Google

Görevden alma iddiaları ile NLRB Google şikayetini genişletiyor. NLRB, işten kovulan eski Google çalışanlarını da buna dahil etti.

NLRB Google şikayeti için çalışmalarını genişletiyor

Recode’a göre ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB), Google’a yönelik şikayetini şirketin üç eski çalışanını daha içerecek şekilde genişletiyor. Ajans, arama devini bazı işçilerini örgütlenmek için yasadışı bir şekilde işten çıkarmakla ilk suçladığında, iki kişinin davasını almıştı.

Recode, NLRB’nin şikayete Paul Duke, Rebecca Rivers ve Sophie Waldman’ı eklediğini bildirdi. Bu eski çalışanlar, Google’ın 2019’da ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) ile yaptığı işi protesto ettikleri için onları kovduğunu iddia ediyor. O yaz, üçü Google’ı CBP ve benzeri diğer ilgili kurumları desteklememeye çağıran bir dilekçe yazılmasına yardımcı oldular. Yaklaşık 1.500 çalışan da belgeyi imzaladı.

Şirket sözcüsü Engadget’e verdiği demeçte, “Çalışanlarımızın işyerinde sahip oldukları hakları güçlü bir şekilde destekliyoruz. Ancak bu durumda kasıtlı olarak ve tekrar tekrar ihlal edilen veri güvenliği politikalarımızı sürdürmek ve uygulamak konusunda da güçlü bir çıkarımız var” dedi.

Şirket sözcüsü: “Kapsamlı araştırmamız, kişilerin, gizli iş ve müşteri bilgilerini dağıtmak da dahil olmak üzere diğer çalışanların materyalleri ve çalışmaları için sistematik aramalara dahil olduğunu tespit etti. Bu konulardaki duruşma ilerledikçe, kararımıza ve yasal konumumuza çok güveniyoruz” açıklamasında bulundu.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>