Norveç elektrikli araç satışlarında lider!

0

Norveç elektrikli araç

Norveç elektrikli araç satışlarına liderlik etmeye devam ediyor. Nüfusa oranla elektrikli araca gösterilen talepte, Norveç lider konumda yer alıyor.

Norveç elektrikli araç talebinde yüzde 42’ye ulaştı

Günümüzde özellikle Avrupa ülkeler, çevreci politikaları nedeniyle elektrikli araçlara yoğun talep gösteriyor. Hatta birçok Avrupa ülkesinde 2040’lı yıllarda benzinli ve dizel otomobillerin yasaklanması da planlanıyor.

Elektrikli araç sektörüne yoğun talep gösteren Norveç’te, 2018 yılında satılan araçların yüzde 31’ini elektrikli araçlar oluşturmuştu. 2019 yılında ise bu oran yüzde 42’ye ulaştı. Bu da Norveç’te elektrikli araçlara olan talebin yüzde 35 oranında artış gösterdiğini ortaya koyuyor.

Ayrıca Norveç’te 2025 yılında satılan tüm araçların elektirkli olması hedefleniyor. Satışlara baktığımızda ise 15 bin 683 adet satışla Tesla Model 3, Norveç’teki elektrikli araç sektöründe lider konumda yer alıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>