Nuh’un Gemisi 3D olarak tasarlandı

0

Nuh’un Gemisi 3D

Tarihin en merak edilen konuları arasında yer alan Nuh’un Gemisi 3D olarak yeniden basıldı. Basılan bu gemi, belgesel çekimlerinde kullanılacak.

Nuh’un Gemisi 3D modellendi

1959 yılında Ağrı’da gemi şeklinde bir oluşum keşfedilmişti. Bu oluşumdan yola çıkan jeofizikçi Larsen arkeolog ve bilgisayar mühendisi olan Andrew Jones, Nuh’un Gemisi’ni 3D olarak modellemeyi başardı.

Toprağa gömülü olarak bulunan yapıdan on binlerce veri toplayan araştırmacılar, geminin altını görüntülemek için elektrik akımı kullanan bir cihazdan yararlandı. Elde edilen veriler, 3D modelleme yazılımı kullanılarak aktarıldı ve Nuh’un Gemisi’nin örnek bir 3D tasarımı ortaya çıktı.

Geliştirilen bu 3D model geminin belgesel yapımcısı Cem Sertesen’e, belgesel çekiminde kulalnmasıi için verildiği duyuruldu. Bu belgeselin yayınlanmasıyla, Nuh’un Gemisi hakkında yeni bilgiler edineceğiz gibi görünüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>