Techinside Google News
Techinside Google News

Nvidia GPU’ları yakında Intel üretebilir

Nvidia GPU'lar hakkında açıklama yapan Jensen Huang, şirketin gelecekteki GPU'larını üretmek için Intel ile görüşmelerde olduğunu doğruladı.
- Advertisement -

Geçen yıl, Nvidia CEO’su Jensen Huang, şirketin gelecekteki GPU’larını üretmek için Intel ile görüşmelerde olduğunu doğrulamıştı. Şimdi, Taipei, Tayvan’da bir medya etkinliğinde Huang, Intel’in son nesil işlem düğümüne dayanan Intel tarafından üretilen bir Nvidia çipi için erken test sonuçlarının iyi sonuçlar verdiğini iddia etti ve her iki şirketin de “süreci değerlendirdiğini” ve nasıl ilerleyecekleri konusunda en iyi yol üzerinde çalıştığını belirtti.

Intel CEO’su Pat Gelsinger de Intel 3 düğümü için yeni bir müşteri eklediklerini doğruladı, ancak resmi olarak müşterinin adını açıklamadı. Gelsinger, bir açıklamada, “Intel 3 için öncü bir bulut, kenar ve veri merkezi çözümleri sağlayıcısını öncü müşteri olarak ekleyebildiğimiz için çok mutluyum” dedi. Intel 3 düğümüne dayalı son ürünlerin 2023’ün ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Nvidia, ABD ve Çin arasındaki gerilimlerden dolayı tedarikçi tabanını çeşitlilik sağlanması için adımlar atılıyor. Bu gerilimler, bazı ABD yetkililerinin Çin’in Tayvan’ı işgal etmesi durumunda, ABD ordusunun Çin’in ileri teknolojiye erişimini engellemek için TSMC tesislerini bombalamayı önermesiyle ortaya çıktı. Bununla birlikte, Intel genellikle GPU’larını üretmek için TSMC ve Samsung fabrikalarını kullanıyor. Nvidia CEO’su Jensen Huang, uzun süredir “tedarik tabanını her katmanda çeşitlilik ve yedeklilikle diğer üretim hizmetleriyle bağlantı” konusunda konuşuyor.

Nvidia GPU

Intel ve Nvidia arasındaki iş birliği, coğrafi-politik perspektiften bakıldığında mantıklı görünse de, birkaç kişinin kaşlarını kaldırdı. İki şirket hem CPU hem de GPU alanında doğrudan rekabet halindedir ve birbirleriyle çip tasarımı hakkında bilgi paylaşmanın mantıklı olup olmadığı konusunda birçok kişi merak etti. Her durumda, Nvidia Intel’in fabrikalarını kullanarak GPU’larını üretirse, büyük olasılıkla bunlar ABD’de, Intel’in Arizona’daki yeni fabrikasında inşa edilecek.

Nvidia’nın işini almak, Intel için kritik öneme sahip çünkü şirket son bir yıl içinde sarsıntılı bir dönem yaşadı. İlk çeyrekte, şirket tarihinin en büyük üç aylık zararını rapor etti ve gelirler %36 oranında azaldı, hisse başına kazanç ise geçen yılın aynı dönemine göre şaşırtıcı bir şekilde %133 düştü.

Gelsinger, şirketin sorunlarıyla ilgili olarak sert eleştirilerde bulundu ve The Wall Street Journal’a verdiği demeçte çip üreticisinin “liderlik, insanlar, yöntem vb. konularda ciddi sorunlar yaşadığını” ifade etti. Ayrıca, şirketin fabrika işi de müşteri zorluğuyla karşılaştı, bu nedenle Nvidia gibi büyük bir müşteri yakalamak tam da ihtiyaç duyulan bir şey olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir