Techinside Google News
Techinside Google News

Nvidia’nın yeni yapay zeka çipleri fiyatlar 70 bin doları bulabilir!

Nvidia'nın Blackwell B100 ve B200 yapay zeka çipleri, beklenenden çok daha pahalı olabilir.
- Advertisement -

Nvidia, yapay zeka dünyasını sarsacak yeni nesil Blackwell çiplerini tanıttı. Blackwell B100 ve B200 yapay zeka çiplerinin maliyetlerinin, 30 bin dolardan başlayıp 70 bin dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor. Bu çipler, sunucu maliyetlerini milyonlarca dolara ulaştırarak sektörde büyük bir dönüşüm yaratmaya hazırlanıyor.

HSBC analistlerine göre, Nvidia’nın yapay zeka uygulamalarına yönelik Blackwell Superchip çözümlerinin birim maliyeti 30 bin dolardan 70 bin dolara kadar uzanacak. Özellikle, Blackwell GB200 Superchip’in (CPU+GPU) tek başına maliyeti 70.000 dolar seviyesinde olacak. Bu yüksek maliyetler, endüstride büyük bir ses getirecek gibi duruyor.

Nvidia'nın yeni yapay

Nvidia, müşterilere sunacakları çözümleri NVL72 sunucuları ile öne çıkarıyor. Her birinin 3.000.000 dolara mal olacağı söylenen bu sunucular, endüstriye yön verecek nitelikte. Öte yandan, yeni nesil giriş seviyesi Blackwell B100 GPU’sunun ortalama satış fiyatının 30.000 ila 35.000 dolar aralığında olması bekleniyor.

Ancak Nvidia’nın yeni yapay çipleri, bu rakamlar sadece birer analist tahmini. Nvidia’nın fiyatlandırması, müşteriye göre değişiklik gösterebilir ve daha yüksek olabilir. Şirket, Blackwell çözümlerini tanıtırken, NVL72 sunucusunu öne çıkarıyor. Bu sunucu birimi, yüksek bant genişliğine sahip bağlantılarla entegre olarak devasa bir GPU işlevi görüyor ve yapay zeka eğitimi için kritik önem taşıyan 13.824 GB toplam VRAM sağlıyor.

Nvidia’nın Blackwell çipleri, sektörde büyük bir heyecan yaratırken, yapay zeka uygulamaları için yeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir