OAIC veri gizliliği anketi yaptı

0

OAIC veri gizliliği

Avustralya’da OAIC veri gizliliği için yeni bir anket çalışması yaptı. Anket sonuçlarına göre Avustralyalılar veri gizliliğine önem veriyor ancak nasıl bir yol izleyeceklerini bilmiyor.

OAIC veri gizliliği anket sonuçları

OAIC tarafından yapılan bir Gizlilik Anketi’yle, Avustralyalıların veri gizliliğine verdikleri önem ve bu konuda nasıl bir yol izlediklerine yönelik araştırma yapıldı. Toplamda 2866 yetişkinle yapılan anket çalışmasına katılanların yüzde 97’si dijital bir hizmet seçerken veri gizliliğinin kendileri için bir numaralı konu olduğunu söylüyor.

Anket katılımcılarının yüzde 59’u ise önceki 12 aylık dönemde gizlilik ile ilgili sorunlar yaşadığını belirtiyor. En büyük gizlilik endişesini ise yüzde 76 ile hırsızlık ve dolandırıcılık oluşturuyor. Veri güvenliği ve veri ihlalleri yüzde 6 ile ikinci sırada yer alıyor.

Rapor, bireylerin kişisel bilgilerini neden korumaları gerektiğine dair güçlü bir anlayış olduğunu gösteriyor. Ancak katılımcıların yüzde 49’u bilgi eksikliği nedeniyle kendilerini nasıl koruyacaklarını bilmediklerini belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 62’si, işletmelerin konumlarını mobil veya web tarayıcıları aracılığıyla izlemekten özellikle rahatsız olduklarını belirtiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>