Ödeme ve elektronik para sektörleri için önemli adım

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB), Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) Hakkında Tebliğ‘de önemli bir eşiğin aşılmasına katkı sağlayacak değişiklikler yaptı. Alınan kararlar, Resmi Gazete‘nin 5 Ağustos 2021 tarihli sayısında yayınlandı ve resmen yürürlüğe girdi.

Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ’de yapılan değişiklikler ile beraber, ödeme ve elektronik para kuruluşları tarafından da IBAN oluşturulabilmesine izin verildi. Bu sayede, müşteri numarasının uluslararası tanımlanması suretiyle ödeme ve elektronik para kuruluşlarınca küresel ödemeler gerçekleştirilebilmesinin önü açıldı.

Uluslararası ödemelerin yanı sıra tüm para transferlerinin daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi de böylelikle mümkün kılındı.

Ulusal ve uluslararası finansal sistemle tam entegrasyon

TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Eliaçık konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ödeme hizmetleri ve elektronik para işlemlerinin ulusal ve uluslararası finansal sistemle tam entegrasyonu için çok önemli bir eşik aşılmış oldu. Ayrıca kullanıcıların fon işlemlerini ve akışını daha özgür ve kolayca yönetebilecekleri yeni bir dönem açıldı.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, bu gelişmeyle birlikte artık çok daha hızlı ve yenilikçi ürünler geliştirebilecekler. Bu önemli adımın atılmasını sağlayan Merkez Bankamıza teşekkür ederiz.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>