Ofis çalışanlarının yerini yapay zeka mı alacak?

0

Yapay zekanın insanların işlerini elinden alacağı endişesi hızla yükselirken Romanyalı bir startup’ın geliştirdiği servis şimdiden ofis çalışanlarını işlerinden etmeye başladı.

Daha önce yapay zeka nedeniyle IT çalışanlarının büyük kısmının işlerini kaybedeceğine dair açıklanan araştırmalar artık gerçeğe dönüşmek üzere. 

Romanyalı startup UiPath’ın geliştirdiği yeni yapay zeka servisi, ofiste tekrarlanan işleri yapan ofis çalışanlarının görevlerini yapabilecek seviyeye ulaştı. Ürününü pazarlamaya başlayan startup, sattığı her bir lisansla, beş çalışanın işini yapabiliyor.

Sekreterlerin işleri tehlikede

Sigorta, sağlık, muhasebe, IT gibi alanlarda hizmet verebilecek olan yapay zeka, kontrol ettiği bilgisayarlara gelen e-postaları okuyabiliyor, bu e-postalardan ataşlanmış dosyaları çıkarıp analiz edebiliyor ve e-mail’i konularına göre, şirket içinde ilgili uzmanlara yönlendirebiliyor. Örneğin sigorta sektöründe, hasar tahsili için gönderilen e-postaları tespit edip hasar analiz uzmanına yönlendirirken, şikayet mektuplarını PR uzmanına, ürün ve hizmet teliflerini satın alma müdürlerine yönlendirebiliyor. Bu görevler, özellikle birden çok sekreterle çalışan yöneticilerin veya yoğun müşteri talebiyle karşılaştığı için müşteri ile şirket uzmanları arasında tampon çalışanlar istihdam eden şirketlerin maliyetlerini düşürebilecek nitelikler taşıyor.

UiPath aynı zamanda IT çalışanlarının görevlerini de üstlenebiliyor ve bilgisayarlara Windows veya farklı işletim sistemlerini ya da ihtiyaç duyulan yazılımları kendi başına kurabiliyor. Bu sırada bilgisayardaki dosyaların yedeklerini alabiliyor, kurulum aşamasındaki pencerelere tıklayabiliyor ve kullanıcıların ihtiyaç duyduğu şekilde yazılım kurumlarını hızla gerçekleştirip kullanım ayarlarını yapabiliyor.

UiPath’ın hizmeti, yıllık cirosu 1 milyon dolara kadar olan şirketler için de ücretsiz sunuluyor. Yani küçük şirketlerin bu yazılım sayesinde, ağır mali yük oluşturabilecek bazı ofis çalışanlarından tasarruf etmesi mümkün hale geliyor.

Şu anda ABD ve Avrupa’da müşterileri bulunan UiPath, birkaç yıl içinde 10 kişilik bir startup’tan 150 kişilik bir şirkete dönüşmüş durumda ve kazancını her yıl katlayarak büyüyor. Dolayısıyla, bu hızlı büyümeyle beraber rakiplerinin de ortaya çıkması kaçınılmaz görünüyor. Şimdiden Automation Anywhere and Blue Prism isimli iki rakip şirket, benzer hizmetler geliştirmeye başlamış durumda. Bu da dünyanın her yerinde uzmanlık gerektirmeyen hafif görevlere sahip ofis çalışanlarının çok yakın zamanda yapay zeka tarafından işsiz bırakılma riski altında olduğunu gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>