Okyanuslarda sera gazı tehlikesi büyüyor!

0

Okyanuslarda sera gazı

Farklı araştırma enstitülerinden oluşan bir grup araştırması, okyanuslarda sera gazı tehlikesini inceledi. Gelecekte bu sera gazlarının daha tehlikeli hale gelebileceği belirtildi.

Okyanuslarda sera gazı yükseliyor

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü, Tokyo Teknoloji Enstitüsü ve Japonya deniz-yerbilim ve Teknoloji kurumundan araştırmacılar, okyanuslardaki 5 farklı noktadan örnekler alarak bir çalışma yaptı.

Yapılan araştırmada, okyanuslardaki asidite, N2O ve CO2 seviyeleri incelendi. Elde edilen sonuçlara göre okyanuslardan atmosfere salınan N2O oranı hızlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Bu da küresel ısınmada artış anlamına geliyor. üstelik okyanuslardan salınan bu N2O’nun, atmosfere CO2’den 300 kat daha fazla zarar verdiği belirtildi.

Suda yaşanan pH değişikliğinin de farklı biyomekanizmaları hareket geçirdiği ve ekolojik dengeyi bozduğu belirtiliyor. Araştırmacılar, daha detaylı sonuçlar için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>