Techinside Google News
Techinside Google News

Okyanusta plastik kullanımını bitirecek pervaneler geliyor

Tekne sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Torqeedo, okyanusta plastik kullanımını ortadan kaldırabilir.

Yeniden tasarlanan elektrikli dıştan takmalı pervane, plastiği okyanustan uzak tutuyor. Tamamen elektrikli tekne motorlarının önde gelen yenilikçilerinden biri olan Torqeedo, ikonik parlak turuncu pervanesinin yüzde 100 geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış yeni bir versiyonu üzerinde çalışıyor. Gelecekteki elektrikli deniz tahrikli ürünleri yalnızca etraflarındaki havadaki karbon emisyonlarını ortadan kaldırmakla kalmayacak, aynı zamanda dünya okyanuslarındaki plastik miktarını da azaltacak.

Okyanusta plastik kullanımı kirliliğe neden oluyor

Plastiğin geri dönüşümü zor ve pahalı bir süreç. Farklı türdeki malzemeler birlikte geri dönüştürülemediğinden, tek bir çöp kutusuna attığımız plastik öğelerin çoğunun ayrıştırılması gerekiyor. Bazı plastikler hiçbir şekilde geri dönüştürülemez. Malzemelerin yeni ürünlerde yeniden kullanılması için gereken iş ve enerji, çoğunlukla bunun yerine yeni plastiklerin yaratılması anlamına geliyor. Bu da elbette plastik sorununu daha da karmaşık hale getiriyor.

- Advertisement -

2022 Greenpeace ABD raporu, 2021 yılında ABD’deki evlerde üretilen 51 milyon ton plastik atığın yüzde 5’inin çok küçük bir kısmının geri dönüştürüldüğünü ortaya çıkardı. Bu rakam 2014 yılında hala etkileyici olmayan yüzde 9,5 ile zirveye ulaşmıştı ve “geri dönüştürülmüş” olarak sınıflandırılan bazı plastiklerin aslında yabancı ülkelere veya yerli fırınlara götürülüp yakıldığı veya atıldığı dikkate alındığında her iki rakam da çok yüksek olabilir. Torqeedo, her yıl 14 milyon ton plastik atığın dünyanın su yollarına karışacağını ve çoğunun sonunda okyanuslara akacağını belirtiyor. Sorun azalmadan devam ederse, 2050 yılına kadar okyanusların balıktan daha fazla plastik tonajına sahip olacağı yaygın bir görüş haline geldi.

Bazı operasyonlar halihazırda suda bulunan plastiğin giderilmesine odaklanmış olsa da Torqeedo, başlangıçta plastiğin oraya ulaşmasını engellemeye yardımcı olmayı umuyor. Geri dönüştürülmüş plastiğin ürün üretimi için mali açıdan uygun bir çözüm haline gelebileceği bir ölçek ekonomisi geliştirmeyi amaçlıyor. Şirket, yeni oluşturulan Gelişmiş Mühendislik Ekibini çevresel ayak izini en aza indirecek alternatif malzemeleri araştırmakla görevlendirdi. Ekibin ilk projeleri arasında, Torqeedo’nun tamamen elektrikli dıştan takmalı, içten takmalı ve pod tahrikli ürünlerinde kullanılması amaçlanan yeni nesil çevre dostu pervaneye geri dönüştürülmüş plastik uygulamak yer alıyor.

Gelişmiş Mühendislik Ekibi proje lideri Florian Deger, “Yeni malzemeleri entegre etmenin tipik yolu küçük bir yüzdeyle başlamaktır; belki sadece yüzde 10-20 oranında geri dönüştürülmüş içerikle yapabilirdik. Ancak daha yükseği hedeflemeye karar verdik. Prototip pervanelerimizi yüzde 100 geri dönüştürülmüş okyanus plastiklerinden yaptık ve bunların ilk tur çevre ve stres testlerinde tüm kriterleri aştıklarını bildirmekten heyecan duyuyoruz” dedi. Daha spesifik olarak ekip, çoğu şişelerden elde edilen geri dönüştürülmüş PET ve polipropilenden yapılmış plastik peletlerle çalışıyor. Torqeedo, geri dönüştürülmüş malzemenin CO2 etkisini yüzde 80’e kadar azalttığını ve kalite açısından yepyeni plastiğe “çok yakın” bir malzeme oluşturan bir süreç kullandığını söylüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir