Ola elektrikli araç üretimine başlayacak

0

Ola elektrikli araç

Hintli elektrikli araç firması Ola Electric, 2024’te Hindistan’da 500 km’ye menzile ulaşan elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor.

Şu anda e-scooter üreten ve Japon Softbank Group tarafından desteklenen araç çağırma firması, yılda 10 milyon elektrikli scooter, yılda bir milyon elektrikli otomobil ve yılda 100 GWh hücre üretmeyi hedefliyor. CEO Bhavish Aggarwal, scooterların, arabaların ve pillerin hepsinin Hindistan’ın Tamil Nadu kentinde kurulmakta olan tek bir tesiste üretileceğini söyledi.

Aggarwal, Tamil Nadu’daki Ola ‘Geleceğin Fabrikası’nın genişletileceğini ve dört tekerlekli bir fabrika ve hücre fabrikasıyla dünyanın en büyük EV merkezi olacağını iddia ediyor.

Fabrika, 100 dönümlük bir lityum iyon hücre tesisi, 200 dönümlük bir elektrikli araç otomobil fabrikası ve 40 dönümlük bir elektrikli scooter fabrikası içerecek. Aggarwal, “Hindistan’ın elektrikli otomobil devriminin küresel merkez üssü haline gelmesi ve dünya otomotiv pazarının yüzde 25’ine hakim olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Duyuruya göre, en gelişmiş özelliklere sahip elektrikli otomobil, dört saniyede sıfırdan 100 km hıza çıkacak.Şirket, son yedi ayda 70.000’den fazla elektrikli iki tekerlekli araç sattı ve Hindistan’daki büyük şehirlerde 100 hiper şarjlı elektrik istasyonu kurmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>