Olimpiyatlarda yüz tanıma sistemi kullanılacak

0

olimpiyatlarda yüz tanıma

Güvenliği sağlamak amacıyla olimpiyatlarda yüz tanıma sistemi kullanılacağı ortaya çıktı. İlk uygulama ise 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda başlıyor.

Olimpiyatlarda yüz tanıma sistemi ile güvenlik

Gelişmiş birçok ülkede yapay zeka destekli yüz tanıma sistemleri kullanılarak şehir güvenliği sağlanmaya başlandı. Bu sistemler genellikle suçlu veya olağan dışı bir olay tespiti olmak üzere iki aşamada çalışıyor. Örneğin; aranan bir suçlunun yüzü sisteme tanıtılarak, kameraların aldığı görüntülerde bu kişi aranabiliyor. Bir diğer yöntem ise herkesin izlenerek olağan dışı ve şüpheli durumlar incelemeye alınabiliyor.

Bu sistemler artık milyonlarca kişinin katılım gösterdiği etkinliklerde de kullanılıyor. bunlardan en yenisi ise 2020 Tokyo Olimpiyatları olacak.

Tokyo’nun ev sahipliği yapacağı olimpiyatlarda en üst düzeyde güvenlik önlemi için yüz tanıma sistemleri kullanılacak. NEC marka sistemlerin kullanılacağı bu uygulamada sporcular, görevliler ve personeller yüz tanıma sistemi ile içeriye alınacak. Ancak bu sistemin başka hangi amaçla kullanılacağı ve elde edilen verilerin güvenliğinin nasıl sağlanacağına yönelik henüz bir açıklama yapılmadı.

Güney Kore’de düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları’nda ise 1200 drone ile açılış şöleni yapılmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>