OneDrive ve GitHub’a da engellendi

0

Dropbox ve Google Drive için uygulanan erişim engelinin ardından, bugün yazılımcıların sıkça kullandığı GitHub ve Microsoft’un artık yeni işletim sistemi Windows 10’a gömülü gelen bulut depolama servisi OneDrive’a da erişim engellendi.

RedHack grubunun devletin üst makamlarındaki bazı kişilere ait olan e-mailleri yayınlaması sonucunda, dün akşamdan itibaren popüler bulut depolama servisleri Dropbox ve Google Drive’a, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişim engellendi.

OneDrive’a erişimin engellenmesi konusunda, devlet yetkililerine ait e-maillerin orada da yayınlanmış olabileceği tahmin ediliyor. Ancak, yazılımcıların geliştirmekte olduğu projeleri depoladıkları GitHub’a erişimin neden engellendiği sorusuna henüz yetkililerden bir cevap gelmiş değil.

Kişisel verilerin depolanmakta olduğu bulut servislerine erişimin engellenmesi, kullanıcıların mağdur olmasına neden olmaktadır. Zira, çok önemli bir dosyaya erişilmek istediğinde sürekli VPN servislerinin kullanılması mümkün olmuyor.

Microsoft’un bulut hizmeti OneDrive, Word, Excel, PowerPoint gibi Microsoft Office dosyalarının varsayılan kayıt yolu olarak uzun süredir kullanılıyor. Bütün bulut hizmetini kapatarak ne elde edilmeye çalışıldığını bilmiyoruz ancak özellikle Pazartesi gibi çok yoğun bir iş gününde, yüzlerce şirket ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan böyle bir hizmete erişilememesinin hem ekonomiyi hem de bilişim sektörünü olumsuz etkileyebileceğini düşünüyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>