Opera 50 izinsiz kripto mining’e koruma ile geliyor

0

Opera 50

Opera 50 bugün itibarıyla kullanıma sunuldu ve yeni sürüm, güvenliğini düşünen kullanıcıların için oldukça önemli bir özellikle geliyor.

Bildiğiniz gibi son dönemde kripto paralar oldukça revaçta. Bu kripto paraları “mine” etmekte bazı kişiler tarafından tercih edilen bir durum. Ancak son dönemde sizin izniniz olmadan tarayıcı üzerinden mining işlemi yapan ve işlemci kullamını tepeye çıkaran bazı web siteleri ve yazılımlarla karşı karşıyayız. Cryptojacking adı verilen bu işlem için yeni Opera sürümünde bir koruma yer alıyor.

Opera 50 ile izinsiz CPU kullanımına son!

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Opera, “Kriptoparaların hayranı olsak da insanların bilgisayarlarını izinsiz bir şekilde kullanarak mining yapan web sitelerini kabul edemeyiz” açıklamasını yaptı.

Opera 50 sürümüyle beraber Cryptojacking için dahili bir koruma sunan şirket, böylece tek tuşla kullanıcıların kendilerini korumasını mümkün kılıyor. AdGuard verilerine göre 2017 yılında bu işlemi ziyaretçilerine uygulayan 33.000 site tespit edildi. Yeni gelen rakamlar ise ay bazında bu oranın %30 seviyesinde arttığı ve her geçen gün Cryptojacking yapan web sitelerinin arttığı yönünde.

O nedenle umuyoruz ki Opera’nın ardından diğer tarayıcılar da kullanıcılarına buna benzer koruma yazılımları sunar. Opera 50 sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>