Operatörler 4G ihale şartları için ne dedi?

0

4GTelekomünikasyon sektöründe deyim yerindeyse rekabet yeniden başlıyor. 4G için uzun zamandır hazırlık yapan sektör, rekabete dördüncü bir operatörün de katılacak olmasına da açıklamalarında değindi. Hangi operatörün ihaleye dair ne gibi yorumlar yaptığını bize ulaşma sırasına göre yayınlıyoruz.

“4G ihalesine bugünden hazırız”

Açıklamaların bize ulaşma sırasına göre en hızlı isim Turkcell oldu. Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kuruöz imzasıyla yapılan, “Turkcell ipi göğüslemeye hazır” başlıklı açıklamada, Turkcell’in 4G ihalesine bugünden hazır olduğuna vurgu yapıldı.

Turkcell’in 4G ihalesinde en üstün kapasiteli lisansa talip olduğu belirtilirken Türkiye’nin mobil iletişimde dünya sıralamasının en üst diliminde yer aldığı, kapsama ve kalite bakımından dünya çapında lider ülkeler arasında olduğuna vurgu yapıldı.

Şartname ile dördüncü bir operatöre yer açılmasının, düzenleyici kurumun takdiri olduğundan da bahsedildi. Açıklamanın son kısmında ise; “Müşteriye fayda getirecek ve yatırımı teşvik edecek bir rekabet ortamını destekliyoruz. Operatörlerin farklı ihtiyaçları doğrultusunda, farklı yatırım imkânlarından faydalanmalarının doğru olacağı inancındayız. Şartname ile dördüncü bir operatöre yer açılması, düzenleyici kurumun takdiridir. Bizim için rekabetin sayısı ya da izleyeceği stratejisinden ziyade sürecin tüm taraflar açısından adil olacak şekilde ilerlemesi önem taşıyor. Bu noktada Bakanlığımızın sağduyusuna güveniyor ve çizilecek yol haritasının ülkemiz açısından en hayırlı sonucu getirmesini diliyoruz.” sözlerine yer verildi.

“4G’deki global deneyimimizi Türkiye’ye taşıyacağız”

Açıklama paylaşma sıralamasında ikinci şirket Vodafone oldu. Vodafone’un bugüne kadar 18 ülkede 4G hizmeti vermesinin öne çıkarıldığı açıklamada Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt‘ün sözlerine yer verildi.

4G’yi dijitalleşmenin yeni sayfası olarak gördüklerini belirten Öğüt, global pazarda 4G’ye tüm operatörlerden önce geçtiklerini söyleyerek, 4G teknolojisi ve uygulamaları konusunda da iddialı olduklarına dikkat çekti.

“Vodafone olarak, dünyada en çok ülkede kendi markasıyla 4G hizmeti sunan operatörüz. Bu bizi aynı zamanda dünyada en çok ülkede 4G tecrübesi ve altyapısı olan operatör yapıyor. Grubumuz, dünyada 4G teknolojisini yaratan ve bu teknolojiye yön verenler arasında yer alıyor.” diyen Gökhan Öğüt, ihaleye ilişkin basın toplantısında bahsedilen 800 MHz bandının eşit olarak dağıtıldığını görmekten mutlu olduklarını ifade etti.

“Yeni entegre yapımızla 4G’ye hazırız”

Üçüncü ve son açıklama ise Türk Telekom Grubu adına CEO Rami Aslan imzasıyla paylaşıldı. “Türk Telekom Grubu olarak Türkiye’nin 4G’ye geçişine yeni ve müşteri odaklı entegre yapımızla ve 81 ili birbirine bağlayan fiber altyapımızla hazırız.” denilen açıklamada, Türkiye’nin 2023 Vizyonu’nda 4G’nin kritik bir rol üstleneceğine dikkat çekildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın açıkladığı 4G yol haritasına hazır olduklarını açıklayan Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, 4G’ye geçişte sahip oldukları bilgi birikimi ve teknoloji ile çok büyük bir fark yaratacaklarına inandıklarını belirtirken, “Fiber ve 4G birbirinden ayrılmaz bir konsept ve Türk Telekom, 81 ile yayılan 193 bin km’lik fiber altyapısı ile, mobil şebekelerin transmisyon ihtiyaçlarını bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de karşılamaya hazır.” ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir ise Türk Telekom Grubu’nun 4G üzerine çalışmalara yeni başlamadığının altını çizdi. Grubun, 4G’nin başarısı için gereken tecrübe, vizyon ve kaynağa sahip olduğunu belirten Akdemir, yeni dönemin yol göstericisi ve rehberi olacaklarına işaret etti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>