Oracle, Türkiye eğitim sistemini buluta taşıyor

0

Türkiye’de eğitim ve eğitim altyapısının dijital ortama taşınması noktasında uzun yıllardır ürün ve çözüm sunan Oracle, çalışmaları süren Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın bulut ortamına çalışmalarını sürdürmesi için de destek veriyor. Oracle’ın yaptığı çalışmaları Oracle Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Şatana ile konuştuk.

Milli Eğitim Bakanlığı ile 1990’lı yılların ortasından bu yana pek çok çalışmaya imza attıklarını ifade eden Şatana, 2000’li yılların başlarında gerçekleşen okullara bilgisayar laboratuvarları kurulması noktasında da Oracle ürünleri ile destek olduklarını ifade ediyor.

Yıllar içinde E-Okul sistemini altyapısı gibi önemli projelerde de Milli Eğitim Bakanlığı’yla birlikte çalıştıklarını söyleyen Şatana, bu çalışmalar kapsamında son olarak Fatih Projesi’nde eğitim içeriklerinin dijitalleştirilmesi noktasında da önemli bir rol üstlendiklerini dile getiriyor. Bu kapsamda hem donanım hem de yazılım ürünleri tedariği gerçekleştirdiklerini belirten Cem Şatana, son projelerinin ise Büyük Veri ve analitik alanında olduğunu söylüyor.

Öğrencilere yeteneklerine göre kişiselleştirilmiş eğitim
Gerçekleştirdikleri projeyle, öğrencilere dağıtılan tabletler ile akıllı tahtalar üzerinde hangi konulara daha çok tıklandığı ve ilgi gördüğünün tespit edilebildiğini söyleyen Şatana, sundukları analitik çözümlerle bu ayrımın il, coğrafi bölge ve cinsiyetlere göre farklı kırılımlarda analiz edilebildiğinin altını çiziyor. Şatana, bu sayede Milli Eğitim Bakanlığı’nın elde ettiği raporlarla eğitimdeki uçurumun kapatılabilmesine yönelik politikalar geliştireceğine vurgu yapıyor.

Her öğrenciye programcılık eğitimi
Mayıs ayında Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte duyurusunu gerçekleştirdikleri ALICE projesi hakkında da bilgi veren Oracle Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Şatana, Carnegie Mellon ile beraber geliştirdikleri bu program kapsamında ilköğretimde 6-9 yaş arası çocukların kod yazma yeteneklerinin geliştirildiğini söylüyor. Şu an Ankara’daki bazı okullarda pilot uygulamaların başladığını söyleyen Şatana, Java öğrenmeyi sağlayan uygulamanın Türkçeleştirilmesinin tamamlandığını belirtirken, yakında müfredatın içine de gireceğini kaydediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>