Ortak çalışma yazılımı harcamaları artıyor

0

Ortak çalışma yazılımı

Gartner tarafından paylaşılan bilgilere göre sosyal ve ortak çalışma yazılımı harcamaları artıyor. Gartner, bu alandaki potansiyele dikkat çekti.

Ortak çalışma yazılımı harcamaları katlanıyor

Gartner’in tahminlerine göre, sosyal ve işbirlikçi uygulamalara yapılan harcamalar bu yıl büyük olasılıkla çift haneli büyüyecek. İşletmelerin salgın sırasında ve sonrasında uzaktaki çalışanları bağlantıda tutmaya odaklanması bunda büyük bir rol oynayacak.

Zoom, Microsoft Teams ve Cisco Webex gibi video konferans araçları 2020 boyunca uzaktan çalışmaya küresel geçişin en büyük kazananları oldu. Ancak çalışanları birbirine bağlayan ve anlık iletişimi kolaylaştıran diğer platform türlerine de ilgi arttı.

Gartner’a göre iş birliğine dayalı çalışma yönetimi, kurumsal sosyal ağlar için yapılan harcamalar 2020 yılında 3.8 milyar dolar oldu. Bu ağlar için harcanan tutarın 2021 yılında yüzde 17 artışla 4.5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

5 yıllık gelir tahminine baktığımızda ise her yıl çift haneli artışla 2024 yılında 6.9 milyar dolara ulaşılmasının beklendiğini görüyoruz. Gartner’a göre, artışın arkasındaki diğer etmenler arasında küresel olarak bilgi teknolojisi çalışanlarının sayısındaki artış var.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>