Otonom araçlar piyasaya çıkmaya hazır mı?

0

Teknoloji ve otomobil firmaları, otonom araçlar geliştirmek için otonom sürüş teknolojisine milyarlarca dolar yatırmaya devam ederken, bu araçların ne zaman satışa çıkacağı sorusu da gündemin en önemli sorusu olarak akıllarda duruyor.

Google’ın, otonom sürüş teknolojisi geliştiren spin-off şirketi Waymo’nun CEO’su bu merak edilen soruya cevap getirecek açıklamalarda bulundu.

Altyapı hazır değil

Waymo’nun CEO’su John Krafcik’e göre, otonom otomobiller teknolojik açıdan, piyasaya çıkmaya hazır. Ancak bu araçların rahat şekilde kullanımını sağlayacak alt yapı ve lojistik imkanları henüz yetersiz. Ayrıca yasal düzenlemeler de hazır olmadığı için yollarda sürücüsü olmayan otomobillerin görünmesine biraz daha vakit var.

Öte yandan, Karafick’in yorumlarına göre, otonom sürüş teknolojisi sadece işten-eve, evden işe otomobil ihtiyacı için değil, kamyon ve yük taşımacılığında, trenlerde, gemilerde, taksi sektöründe büyük potansiyeller taşıyor ve bireysel otomobil sahiplerinden önce şirketlerin yük taşımacılığı veya taksi hizmetleri için otonom araçlara ulaşması daha olası görünüyor.

Karafick’e göre, otonom sürüş teknolojisi şu anda Level 4 otomasyona odaklanmış durumda. Bu level’da otonom otomobiller, daha önceden haritası çıkarılmış ve araçların test yaptığı Arizona, Kaliforniya gibi bölgelerde, haritası çıkarılmış olan yollarda rahatça hareket edebilecekler. Ancak, otonom sürüş teknolojisi Level 5’e geçtiğinde, araçlar artık önceden haritalandırılmış yollara ihtiyaç duymadan, kendi başına istenilen her yola girebilecek, her şart altında hareket edebilecek. Bir anlamda tüm otomobiller, kendi başına karar veren robotlara dönüşmüş olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>