Otonom kar aracı geliştirildi

0

Otonom araç teknolojisi geliştikçe, şirketler bu teknolojiyi kullanmanın yeni yollarını keşfediyor. Son olarak Daimler bu amaçla otonom kar aracı geliştirdi. Yeni nesil kar aracı özellikle havalimanlarında kolaylıkla kullanılabilir.

Otonom kar aracı pistleri temizliyor

Otomatik Pist Zemin Bakımı (AAGM) olarak adlandırılan projede Daimler, otomatik kar araçlarını deniyor. Almanya’nın eski Pferdsfeld hava üssü, bu projede otomatik kar aracı testleri için kullanılıyor. Fraport AG ile ortak geliştirilen projede şu anda toplam 4 adet kar küreme aracı bulunuyor.

Otonom araç teknolojilerindeki gelişmeler ağır iş makinelerini de etkiliyor. Bu projede uzaktan kumanda seçeneği de bulunuyor ve Daimler’in daha önce kullanmadığı telematik temelli araç kontrol teknolojilerini de içeriyor. Uzaktan Kamyon Arabirimi (RTI) olarak adlandırılan teknolojiyle araç fonksiyonları kumandayla kontrol edilebiliyor. RTI ile 14 tane kamyonu aynı anda uzaktan kontrol etmek mümkün.

Havalimanlarında kullanılan kar küreme araçlarının otonom hale getirilmesiyle daha az personel ile daha hassas ve daha ucuz temizlik hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>