Otonom park sistemi test ediliyor

0

Otonom park

Jaguar Land Rover, otonom park sistemi ile sürücüler için en önemli sorunlardan birine çözüm buluyor. Otonom park sistemi, halka açık otoparklarda test ediliyor.

Otonom park sistemi ile daire çizmeye son

Uber tarafından ölümlü otonom araç kazası son günlerde ciddi tartışmalara neden oldu. Bu kaza sonrası Uber otonom araç testlerini durdurma kararı aldı. Ancak diğer şirketler, otonom araç testlerine tüm hızıyla devam ediyor. Bunlar arasında en dikkat çekenlerinden biri ise otomatik park sistemi ile Jaguar Land Rover. Eğer testler başarılı bir şekilde gerçekleştirilip araçlara entegre edilebilirse otopark içinde daireler çizmemize gerek kalmayacak.

İngiltere’de Autodrive projesinin bir parçası olarak devam eden testlerde, araç özel lidar ve kamera sistemleri ile çevreyi tarıyor. Trafik kurallarına uygun olacak şekilde boş bir alan bulduğunda açısını ayarlayarak bu alana pak ediyor.

Diğer testler arasında ise acil durum araçlarından gelen uyarılar, ani frenleme uyarısı, tehlikeli kavşak uyarıları ve en uygun trafik ışığı verileri yer alıyor. Bu araçlar ile vale hizmetine duyulan ihtiyaç da ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>