Otonom sürüş için veri seti yayınlandı!

0

Otonom sürüş

Otonom sürüş teknolojisi, artan trendiyle birçok girişimci ve geliştiricinin dikkatini çekiyor. Otonom sürüş teknolojisi için geliştiricilere yardımcı olmak için büyük bir veri seti yayınlandı.

Otonom sürüş verileri

Berkeley Üniversitesi araştırmacıları, otonom araçların geliştirilmesinde kullandıkları veri setlerini herkese açık bir şekilde paylaştı. Oldukça kapsamlı olan veri setinde, 100.000’den fazla HD videodan toplanan görüntü verileri bulunuyor. Farklı zamanlarda, farklı hava koşullarında toplanan bu veriler, farklı senaryolar içeriyor.

Toplamda 1100 saatten oluşan verilerde, GPS konumları, IMU verileri ve zaman damgaları da bulunuyor.

Ayrıca paylaşılan veriler ek açıklamalar da içeriyor. Görüntü etiketleme, yol nesnesi sınırlayıcı kutular, sürülebilir alanlar, şerit işaretlemeleri ve tam çerçeve örnek bölümlemesi gibi çeşitli açıklamalar bulunuyor. Bu ek açıklamalar, farklı türde sahnelerde veri ve nesne istatistiklerinin çeşitliliğinin anlaşılmasını sağlıyor. Tam çevre entegrasoyonu sağlamayı mümkün kılacak olan veriler, şerit algılaması sayesinde de geliştiricilere önemli kolaylıklar sağlayacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>