Otonom taksi hizmeti Waymo One başlıyor

0

otonom taksi hizmeti

Waymo One projesi kapsamında, otonom taksi hizmeti başlıyor. Otonom taksi hizmetinde, Waymo’nun araçları kullanılacak.

Otonom taksi hizmeti Phoenix’te başlıyor

Google, 2009 yılından bu yana otonom araçlar üzerine çalışıyor. 2016 yılında ise Waymo adı altında bu çalışmalara devam edildi. Bu otonom araçlar, taksi hizmeti ile artık müşterilerle buluşacak. Phoenix’te başlayacak olan Waymo One hizmeti ile müşteriler, otonom taksilerle yolculuk edebilecek.

İlk aşamada otonom taksiler, bir sürücü ile hizmet verecek. Sürücüler, ani ve acil durumlarda direksiyonu kontrol etmek için hazır bulunacak. Daha önce 400 yolculuk ile başarıyla tamamlanan testler, otonom taksi hizmetinin güvenli olduğunu ortaya koymuştu. 

Ayrıca yolcular uygulama üzerinden gidecekleri yolu ve ücreti görebilecekler. Otonom taksi hizmetinin 7/24 süreceği belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>