P2P Lending sektörünün geleceği ona bağlı!

0

Lending Club 2006 yılında kurulduğunda, P2P lending şöyle dursun, finansal teknolojileri tanımlamak için henüz fintech diye bir kavram yoktu. Yatırımcıların, KOBİ’lere kredi sağlayarak faiz geliri elde ettiği bu sistemi öne çıkaran, parası olan herkesin kendi bütçesi dahilinde yatırımcı olabilmesiydi. Herkes kendi kredi kriterlerini belirleyerek, bir başka işletmenin ihtiyacını karşılayabiliyordu.

P2P lending ya da kullanıcılar arası borçlanma sistemi, Lending Club ile birlikte büyüdü ve 2015 yılında en fazla paranın döndüğü fintech alanlarından biri haline geldi. Ne var ki geçtiğimiz aylarda yaşanan skandal, şirketin -ve P2P lending işinin- adeta alabora olmasına yol açtı: Lending Club CEO’su Renaud Laplanche’ı, kendi kurduğu şirketten istifa etme noktasına getiren olaylar zinciri, bir grup yöneticinin kendi çıkarları doğrultusunda yatırımcıların sağladıkları krediler üzerinde manipülasyon yapmalarıyla başladı.

Yatırım kriterlerine uymayan bazı başvurulara onay verildi. Perde arkası oyunlar ortaya çıkınca, Renaud ve üç yönetici apar topar istifa etmek zorunda kaldı. Lending Club hisseleri adeta dibe vurdu ve karşılıklı güvene ihtiyaç duyan P2P sektörü büyük sarsıntıya uğradı.

Lending Club için yeni dönem başlıyor

Aradan geçen iki ayın ardından, Lending Club işleri yoluna koyduğunu göstermek adına yeni CEO’yu basına tanıttı. Yaşanan krizde geçici eş CEO’lardan biri olarak görev yapan eski CMO Scott Sanborn, bundan böyle tam tekmil bir CEO olarak işinin başında olacak. Diğer eş başkan Hans Morris ise Lending Club yönetim kurulu başkanı olarak vazifesini sürdürecek.

Açıklamanın yapıldığı gün şirketin hisselerinde yüzde 6’lık bir artış görüldü. Ancak son aylarda yaşanan yüzde 60’a yakın değer kaybı sonucu bunun doğal bir sıçrama olduğunu düşünebiliriz. Üstelik Lending Club da bu durumun farkında ve ikinci çeyrekte yöneteceği kredi hacminin, ilk çeyrekten yüzde 30 daha az olabileceği konusunda şimdiden öngörüsünü açıkladı.

Şirketin yapacağı bir diğer tasarruf ise, 179 çalışanıyla işten ayrılmak olacak. Bakalım bu adımlar sonucu hem Lending Club hem de P2P borçlanma işi eski günlerine dönebilecek mi?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>