PC satışları büyük düştü!

2

pc

PC’ler, uzun bir dönem boyunca dijital dünyaya erişim için en önemli cihaz konumundaydı. Ancak mobil dünyadaki gelişim, PC’leri tahtından indirmiş gibi görünüyor.

IDC’nin raporuna göre, 2015’in dördüncü çeyreğinde PC satışları, geçen yılın aynı dönemine göre %10.6 oranında düşüş gösterdi. Böylece, PC satışlarında yıllardır süren düşüş, hızlanarak devam etmiş oldu.

Gartner’in araştırmasına göreyse aynı dönemde PC satışlarındaki düşüş %8.3 olarak gerçekleşti. Bu düşüşün önemli bir sebebi olarak, PC’lerin ömürlerinin uzaması gösteriliyor. Artık eski PC’lerin gücü, günümüz yazılımlarını çalıştırmak için yeterli oluyor ve PC sahipleri, yeni PC satın almak için daha uzun zaman bekliyor. Şirketler için de yeni ve daha güçlü bir yazılım satın almak yerine, daha “light” ihtiyaçları olan bulut servislerine abone olmak daha mantıklı bir seçenek görülüyor. Dolayısıyla büyük kurumların PC donanımlarına yaptığı yatırımların da azaldığı gözleniyor.

Satışlara marka bazında baktığımızda ise, 2014 ve 2015 dördüncü çeyreğinde, Lenovo %4,5, HP %10,1, Dell %5,7 düşüş yaşarken,  Asus’un satışları %0,8, Apple’ın PC satışları ise %2,8 artmış görünüyor.

Yorumlar

  1. pc oyunları olduğu sürece hep windows ve pc satılmaya devam edecektir. tablette, telefonda oynanan oyunlara oyun denmez.

  2. Oyunlar bir gün Mac platformunda da oynanır hale gelirse.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>