Pentagon IP adresi kontrolünü bir şirkete verdi

0

Pentagon IP adresi

Güvenlik önlemleri kapsamında Pentagon IP adresi kontrolünü bir şirkete verdi. 175 milyon IP adresi, şirket tarafından kontrol edilecek.

Pentagon IP adresi kontrolü için GRS ile anlaştı

ABD ordusu, ağlarındaki güvenlik açıklarını kontrol etmek için alışılmadık bir stratejiye yöneldi. Kentik ve Washington Post’un paylaştığı bilgilere göre, Savunma Bakanlığı’nın Florida’da kurulan Global Resource Systems’a yaklaşık 175 milyon IPv4 adresinin kontrolü verildi.

Şirket, uzun süredir kullanılmayan adresleri 20 Ocak’ta yönetmeye başladı. Ancak yönetilen adres sayısı üç aylık süreçte çok daha hızlı arttı. Pentagon’un Dijital Savunma Servisi direktörü Brett Goldstein, bu hareketin; ordunun IP adreslerinin izinsiz kullanımını incelemek ve önlemek için bir “pilot çabanın” parçası olduğunu söyledi. Goldstein, “potansiyel güvenlik açıklarını” tespit etmeye de yardımcı olacağını belirtti.

IP adreslerini yöneten GRS’in henüz bir web sitesi bile bulunmuyor ve Eylül 2020’de kuruldu. Savunma Bakanlığı, hala IP adreslerine sahip olsa da yönetimi konusunda GRS ile çalışıyor. Bakanlığın bu kararının arkasında, SolarWinds saldırısıyla ortaya çıkan kamu odaklı tehditler de önemli rol oynadı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>