Pentagon, Eric Schmidt’i kadrosuna aldı

0

Pentagon_AshCarterFBI’ın iPhone’u kıracak yazılım talebi, Apple CEO’su Tim Cook’un deyim yerindeyse dik duruşu ile karşılaşmış ve kısa sürede FBI ile Apple, Google, Facebook, Twitter ve daha sonra aralarına Microsoft’un da katılmasıyla oluşan bir ittifak bu talebin sakıncaları hakkında yalnızca ABD’de değil, tüm dünyada bir karşı propaganda yürütmüştü. Gelinen noktada mahkeme Apple’ı haklı bulmuş ve olay şimdilik kapatılmıştı.

Tam da bu olayın henüz soğumadığı şu günlerde ABD yönetiminden ilginç bir hamle geldi. ABD Savunma Bakanlığı, Pentagon bünyesinde Defense Innovation Advisory Board adıyla, teknolojik yenilikler hakkında özel sektördeki yöneticilerden danışmanlık alacağı bir kurul oluşturdu. Kurulun başına da Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’in CEO’luğunu yürüten Eric Schmidt’i getirdi.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter tarafından açıklanan ve hazırlanan bir basın bülteniyle duyurulan bu yeni kurul, Pentagon’un çalışma şekli, organizasyon yapısı ve devam eden süreçleriyle ilgili olarak özel sektör, Silikon Vadisi ve ilgili diğer kurumların işbirliği yapmasını sağlayacak. Aynı zamanda yeni teknolojilerin Pentagon’a uyarlanmasıyla ilgili adaptasyonunda da destek alacak. Temel amaçlardan biri, Pentagon’un karşılaştığı sorunlara hızlı çözümler getirebilmek.

Pentagon’un Alphabet ve Eric Schmidt tercihi çok şaşırtıcı değil. Zira şirket kısa bir süre önce Google Ideas ismini verdiği düşüncü kuruluşunun adını daha geniş kesimleri kapsamak amacıyla Jigsaw olarak değiştirmiş ve web güvenliği, kişisel verilerin gizliliği ile çözüm bekleyen küresel sorunlarla mücadele için yeniden yapılandırmıştı.

12 kişiden oluşacak bu danışma kurulunun diğer isimleri henüz açıklanmış değil. Ancak son olaylardan sonra Apple CEO’su Tim Cook’un da davet edilmesini bekleyebiliriz. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi halinde Apple’ın, FBI’ın taleplerine kapalı kapılar ardında evet demesini beklemek yanlış olur. Ancak benzeri davalarda en azından ön girişimlerin bu departman ile çözülmesi için denemeler yapılması şaşırtıcı olmayacak.

Türkiye’de böyle bir yapı var mı?

Türkiye’de özel sektörün kamu kurumları ile hele güvenlik konularında bu kadar içiçe çalıştığını söylemek basit tabirle hayalcilik olur. Bunun son örneklerinden biri mecliste doğru dürüst tartışılma olanağı bile bulmayan ‘Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı‘nda yaşandı. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa taslağı, bırakın özel sektör ya da STK’lardan görüş alarak ilerlemeyi, mecliste teknolojiyle ilgili bir komisyon tarafından bile incelenmedi. 18 Ocak’ta TBMM’ye gelen taslağı inceleyen komisyonlar arasında esas komisyon olarak Adalet Komisyonu raporunu teslim etti. Alt komisyonlar olarak tanımlanan Anayasa Komisyonu, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu ise henüz herhangi bir geribildirimde bulunmadı.

Kişisel verilerin basılı dosyaların, dev arşivlerin içinden çıkıp tamamen dijital ortamda saklandığı günümüzde bu kanun taslağının da teknolojiden anlayan birilerince incelenmesi kesinlikle mantıklı bir hareket olacaktı. Ancak ne teknolojiye odaklanmış bir meclis komisyonu ne de özel sektörde bilgi güvenliği üzerine çalışan şirketlerden herhangi bir öneri alındığına dair ibare bulunmuyor.

Elbette teknolojiyle ilgili her konuda işbirliğinden uzak bir tavır sergilendiğini söylemek doğru olmaz. Özellikle BTK ve siber güvenlikle ilgili çalışmalarda daha iyimser bir tabloyla karşılaşmak mümkün.

Pentagon’da oluşturulan yapının bir benzerini Türkiye’de görmek kısa vadede pek olası görünmüyor. Ancak en azından kişisel verilerin korunması örneğinde olduğu gibi, tüm vatandaşları ilgilenen bir konuda daha uzlaşmacı bir tavır görmeye kimsenin itirazı olmayacaktır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>