PHP fon toplayarak ayakta kalmaya çalışıyor

0

PHP fon

Web’in %78’ine güç sağlayan PHP fon toplayarak ayakta kalmaya çalışıyor. Ortaya çıkan yeni diller PHP için zorlu bir dönemi beraberinde getirdi.

PHP fon toplayarak geliştiricilere daha fazla imkan sunmak istiyor

En popüler programlama dillerinden biri olan PHP, geleceğini garanti altına almak için yeni bir temelin oluşturulmaya çalışıyor.

1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından oluşturulan PHP, W3Techs verilerine göre dünyadaki web sitelerinin yaklaşık yüzde 78’inde kullanıldığı için kısmen öğrenilmesi gereken popüler bir dildir.

Çek merkezli IDE üreticisi JetBrains, bu hafta yeni PHP Vakfı’nı duyurdu. Automattic, Laravel, Acquia, Zend, Private Packagist, Symfony, Craft CMS, Tideways ve PrestaShop’un yanı sıra JetBrains dahil PHP’nin gelecekteki gelişimini finanse etmeye yardımcı olacak bir avuç şirketten oluşuyor.

PHP Vakfı fikri yıllardır ortalıkta dolaşırken, temel PHP katkıcısı Nikita Popov’un ayrılışı, şimdi temeli daha kritik hale getirdi. JetBrains’deki üç yılı da dahil olmak üzere 10 yıldır PHP üzerinde çalışan Popov, odağı LLVM’ye değiştirmeye karar verdi.

JetBrains: “PHP’nin yanı sıra Nikita, uzun süredir Rust ve LLVM’ye katkıda bulunuyor. Ve tıpkı PHP gibi, bir hobiden gerçek bir işe dönüştüğünde Nikita, profesyonel faaliyetlerini LLVM’ye odaklamaya karar verdi” dedi.

PHP’ye katkıda bulunan Joe Watkins, “Her zaman PHP kaynak kodunun yalnızca birkaç kişinin anlayabileceği belirli bölümleri olmuştur” diye yazdı.

PHP Vakfı, Open Collectivearacılığıyla fon topluyor ve şimdiye kadar kitle fonlaması tarafında ihtiyaç duyacağını umduğu 84.000 dolarlık yıllık bütçenin yaklaşık yarısını topladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>