Techinside Google News
Techinside Google News

Piracy Shield web sitelerini engelledi!

Piracy Shield web sitelerini gerçek olmayan gerekçelerle engelledi. Hayır kurumu siteleri dahi engellenenler arasında yer aldı.

Uzmanlar, uygun kontroller ve dengeler olmadan radikal bir site engelleme programının İtalya’da kötü sonuçlanacağı konusunda uyardı. Piracy Shield korsanlıkla mücadele sistemine en az bir Cloudflare IP adresi eklendi. Bir uzmana göre bu, bir hayır kurumu, bir telekom şirketi ve birkaç okul da dahil olmak üzere çok sayıda web sitesinin engellenmesiyle sonuçlandı. Bu, pek çok kişinin öngördüğü ancak kolayca önlenebilecek bir sonuçtu.

Piracy Shield web tarafında tartışmalara neden oldu

İtalya’nın tamamen yeni korsanlıkla mücadele sisteminin telekomünikasyon düzenleyicisi AGCOM’dan “mükemmel çalıştığı” için en yüksek notu aldığına dair açıklamanın ardından, gerçek tüm görkemiyle ortaya çıktı.

- Advertisement -

Her türlü beklenmedik davranışın anlaşılması gerekirken, Piracy Shield sisteminin, yani yazılım, donanım ve çeşitli biyolojik bileşenlerin ilk ayda mükemmel bir şekilde yerine getirmesi gereken tek bir işi vardı. Hatayla engellenen tek bir IP adresi her yere zarar verebiliyor. Ancak Cloudflare gibi bir platformda sorunlar çok hızlı bir şekilde çoğalabiliyor. İki haftadan kısa bir süre önce bildirildiği üzere, kamuoyunda endişe uyandıran ilk sorun Zenlayer CDN IP adreslerinin engellenmesiydi . Kamuoyunun ilgi odağı olduğu ilk iki hafta boyunca bu ideal değildi, hatta münferit bir olay değildi.

AGCOM ve korsanlıkla mücadele grubu FAPAV, Korsanlık Kalkanı engellemesinin genişletildiğini duyurmak için yakın zamanda televizyona çıktığında sistemin “mükemmel çalıştığı” söylenirken, aksi yöndeki raporlar “sahte haber” olarak etiketlendi. Ablukanın uygulamaya konulmasından yaklaşık beş saat sonra raporlar, İSS’leri Cloudflare’i engellemeye zorlayan emrin Piracy Shield sisteminden kaybolduğunu gösteriyor. Ayrıntılar çok az, ancak silme işleminin kanunun olmasa da kuralların ihlali anlamına gelebileceği yönünde güçlü bir görüş var.

Potansiyel menfaatin bir başka hukuki yönü, yetkililerin yetkilerini kullanırken kullanılan araçlar ile amaçlanan amaç arasında bir denge kurmasını gerektiren AB hukukunun genel bir ilkesini içeriyor. BT meraklısı Ernesto Castellotti, hareket tarzına karar vermek için hiç vakit kaybetmedi. Web sitesi de Cumartesi günü yasa dışı bir şekilde engellendiğinden, AGCOM’a, bunun neden olduğunu göstermek için dosyada tutulan tüm bilgileri talep eden bir sivil erişim talebi gönderdi . 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir