Piyasa araştırmaları iPhone 7 satışlarında patlama bekliyor

0

Apple’ın ilk defa 2015’te düşen iPhone satışlarından sonra işler tersine dönebilir. Çoğu yorumcu, yeni iPhone’ların eski modellere benzemesi nedeniyle satış başarısı yaşamasının zor olduğunu dile getirse de piyasa araştırmaları 2016’da piyasaya çıkacak iPhone 7’nin, tarihte en çok satılan iPhone olacağına işaret ediyor.

iPhone satışları tarihsel olarak incelendiğinde, iPhone kullanıcılarının yeni telefon almak için iki yıl beklediği anlaşılıyor. Yani 2013 yılında iPhone satın alan kullanıcıların çoğunluğu, telefonlarını değiştirmek için 2014’ü değil, 2015’i tercih etmiş. Aynı şekilde 2014’de iPhone satın alanların çoğunun 2016’da yeni bir iPhone satın alması bekleniyor. Bu sırada, iPhone 7’nin piyasaya çıkacağı 2016’da piyasadaki mevcut iPhone’ların %25’inin iki yaş ve daha üstünde olduğu da biliniyor. Bu da iPhone 7’nin mevcut iPhone kullanıcılarının %25’inden fazlasına satılma ihtimalini doğuruyor ki, bu rakam yaklaşık 120 milyon iPhone 7 satılması anlamına geliyor.

Satış grafikleri incelediğinde de her yıl yeni iPhone çıktığında, Apple’ın satış grafiklerinin yukarı yönlü hızlı ivme kazandığı da biliniyor. Yeni iPhone çıktığında mağazaların önünde kuyruğa girenlerin çoğunu ise iki yaş ve üstü eski iPhone’a sahip olan Apple Fanları oluşturuyor. Dolayısıyla, piyasa araştırmacıları, yedinci nesil iPhone’un bugüne kadar ki iPhone satış rekorlarını kırmasını bekliyorlar.

Ayrıca Apple’dan sızan raporlar da şirketin üretim ve dağıtım kanallarına 2016’daki iPhone 7 satışları için 72-78 milyon adete hazırlıklı olmaları uyarısını yaptığını ortaya koyuyor. Bu bile son iki yıldaki en yüksek iPhone satışı anlamına gelecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>