Techinside Google News
Techinside Google News

Plastik, karbon kirliliğinde bir numara sorumlu!

Plastik karbon kirliliği konusunda bir numara suçlu bulunuyor. Üstelik gelecek senaryosu da pek parlak görünmüyor.

Türümüzün plastiğe olan bitmek bilmeyen iştahı, ürettiği atıklardan dolayı sadece bir sorun değil. Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndaki bilim adamlarının bu hafta yayınladığı yeni bir rapora göre, üretimi aynı zamanda kontrolsüz sera gazı emisyonlarına da neden oluyor.

Plastik karbon kirliliği konusunda suçlu görünüyor

Çalışma, her yerde bulunan malzemeye olan güvenimizin, iklim değişikliğini hafifletme çabalarını baltaladığını, ayrıca sinsi ve geniş kapsamlı mikroplastikler şeklinde çevreye ve bedenlerimize sonsuz plastik kirliliği eklemekten bahsetmediğini gösteriyor. Bloomberg Philanthropies’in Beyond Petrochemicals genel müdürü ve raporun sponsorlarından biri olan Heather McTeer Toney The: “Plastiğin yapı taşı olan petrokimyasallar, üretim tesislerine komşu olan toplulukları zaten kansere neden olan kirlilikle zehirliyor. Bu endüstrinin dizginsiz karbon emisyonlarının sonuçları gezegendeki herkese ulaşacak” dedi.

- Advertisement -

Bilim insanları, plastik sektörünün yılda yüzde 2,5 oranında büyüyeceği yönündeki bir senaryonun bile, plastik üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının 2050 yılına kadar iki kattan fazla artabileceği ve gezegendeki karbon salınımının yüzde 21 ila 26’sını oluşturabileceği bir geleceğe yol açacağını buldu. Plastik sektörünün yılda yüzde dört büyüdüğü daha az ihtiyatlı bir senaryoda, sera gazı emisyonlarının 2050 yılına kadar üç kat artacağı ve ısınmayı 1,5 santigrat derecede tutmak için gezegenin karbon bütçesinin yüzde 25 ila 31’ini oluşturacağı şaşırtıcı bir rakam olacak.

Ekip, fosil yakıtların çıkarılmasından bitmiş ürünlerin üretilmesine kadar plastiğin nasıl üretildiğini analiz ederek bulgulara ulaştı.

Bilim insanlarına göre bulgular korkunç ve trajik bir şekilde iklim krizinin geri kalanında olduğu gibi kolay düzeltmelere meydan okuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir