Plugin hibrit araçlar iki ila dört kat daha fazla kirletiyor

0

Plugin hibrit otomobiller

Plugin hibrit otomobillerin (PHEV’ler) gerçek dünyadaki karbondioksit emisyonlarının, resmi değerlerden ortalama 2-4 kat daha yüksek olduğu tespit edildi. Otomobil üreticilerinin, gerçekçi olmayan düşük resmi karbondioksit emisyonları verileri, karbondioksit hedeflerine daha kolay ulaşıyor ve satışlarını artırıyor.

Sorunu çözmek için Avrupa Komisyonu, PHEV karbondioksit emisyonlarının hesaplanma biçiminde reform yapmayı planlıyor. Yani, kullanım faktörlerini (UF’ler) güncellemeyi planlıyor. Avrupa otomobil iklimi politikasının güvenilirliği risk altında olduğu için bu düzenlemeye acilen ihtiyaç duyulmaktadır.

T&E, Komisyon’a şunları tavsiye etmektedir:

♦ PHEV karbondioksit emisyonlarının hesaplanması ve en geç 2025’e kadar filo karbondioksit standartlarına uyum için OBFCM verilerine dayalı gerçek dünya fayda faktörlerinin sunulması.

♦ Fayda faktörlerini, Komisyonun AB filosundan OBFCM verilerini alma sıklığına göre yıllık olarak güncellemesi.

♦ 2027’den itibaren, PHEV’lerinin performansını artıran ve müşterilerini şarj etmeye teşvik eden otomobil üreticilerini ödüllendirmek için üreticiye özel fayda faktörleri tanıtılması.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>