Polis drone ile hırsız kovalayacak

0

Londra’da artan hırsızlık vakalarına karşı İngiliz polisi, teknolojik bir çözüme başvuruyor. Polis departmanı, hırsızları takip etmek için drone teknolojisini kullanacak.

Londra’da hırsızların motosikletler sayesinde sıkışık trafikte ve dar sokaklarda kolayca kaçabilmesi, “moped gangs” (motorlu çeteler) kavramını ortaya çıkardı. Kurbanlarını soyduktan sonra motosiklete atlayarak hızla bölgeden uzaklaşan bu çeteleri takip etmek son derece zor ve tehlikeli. Londra polisi, hırsız-polis kovalamacası sırasında çok defalar tehlikeli kazaların eşiğinden dönmüş durumda. Üstelik takip yolu üzerindeki sivillerin zarar görmemesi için yavaşlamak zorunda kalan polis birimlerinin hırsızları sık sık elinden kaçırması da artık sıradanlaşmış durumda. Sadece son bir yılda, kapkaççıların Londra’da çaldığı telefon sayısı 3000’i geçmiş durumda. Şehirde elinde telefonla, mesajlaşarak yürüyen bir vatandaşa sessizce yaklaşan kapkaççılar yüzlerce dolar değerindeki pahalı telefonları kapıp motorlarına atladıkları gibi olay yerinden kaçıyorlar. Polisin ise bu kapkaççıları yakalaması neredeyse imkansız.

Dolayısıyla, İngiliz polisi bir süredir, hırsızları takip etmek için daha güvenli ve sonuç veren bir yöntemin peşindeydi. Bu yöntemin de drone teknolojisi olacağı anlaşıldı. Polis departmanı, hırsızları takip etmek için çok sayıda yüksek kapasiteli özel drone’lar satın alırken, bu cihazlar tüm gün boyunca şehrin tepesinde devriye gezecek. Yakıtı bitenler bakım istasyonuna inerken, diğerleri havalanacak.

İngiliz polisi henüz kullanacakları drone’lar hakkında bilgi vermedi. Bu cihazların yapay zekalı, otonom robotlar mı olacağı yoksa, insan kontrolündeki uzaktan kumandalı uçan cihazlar mı olacağı kesinleşmiş değil, ancak tam de bu işler için akıllı drone üretme işine giren Intel’in yöneticilerinin İngiliz polis şefinin ofisinden randevu istemek için telefonlara sarıldığını tahmin etmek zor değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>