Techinside Google News
Techinside Google News

Polisler için GPS Takip Dartları geliyor!

Polisten kaçan suçluların araçları artık GPS dartları ile takip edilecek!

Tüm dünyada polis departmanları, riskli araba kovalamacalarına daha güvenli alternatifler arayışı içinde. Hedeflerine ulaşmak için genellikle casus filmlerinde gösterilen teknolojiden ilham alıyorlar gibi görünüyor.

New York’ta bulunan Old Westbury Polis Departmanı, araba kovalamacaları sırasında kaçan araçlarla başa çıkmak için yenilikçi bir yöntem uygulamaya koydu. Bazı devriyeler, StarChase adlı bir şirketten gelen, ısı ile aktive olan yapışkanlı köpükten yapılmış projektilleri fırlatan araç monteli fırlatıcılarla donatıldı.

- Advertisement -

Bu zararsız dartlar, kablosuz bir GPS takip cihazı ile donatılmış olup, yasal kuvvetlerin tehlikeli bir takip yapmadan kaçan aracın konumunu gerçek zamanlı olarak izlemesini sağlıyor. Dartlar sıkıştırılmış hava kullanılarak ateşleniyor ve yaklaşık olarak saatte 30 mil hızla seyahat ediyor. Köpükten yapıldıkları için, araçlara veya halka kalıcı bir zarar vermemeleri bekleniyor.

Washington, Teksas, Michigan ve Tennessee’deki departmanlar da sistemi benimsemiş durumda, ancak herkes bu sistemin yasallığına ikna olmuş değil.

Yasal sorunlar var

Bazıları takip sisteminin Dördüncü Değişiklik haklarını ihlal edip etmediğini açıkça sorguluyor. Eğer kullanım, herkesin muhtemelen hayal ettiği gibi, şüpheliyi olabildiğince hızlı bir şekilde yakalamak (onlar hakkında bilgi öğrenmek için polisin onları sürüşte bırakmasını beklemek değil) ve şüpheli yakalandıktan hemen sonra dartı çıkarmak şeklinde olursa, bu bir sorun teşkil etmiyor.

Açıkçası, takip sistemi tüm kovalamacaları sona erdiremeyecek. Bir kovalamacanın sonlandırılıp sonlandırılmayacağına dair karar, şüphelenilen suçun ciddiyeti gibi faktörlere bağlı olacak. Dahası, polis, bir takip dartını başarıyla yerleştirebilmek için şüpheli bir aracın peşinden yeterince uzun süre gitmek zorunda kalacak. Ve eğer bu anti-takip önlemi yaygın bir ilgi görürse, suçluların polis onları takip etmeyi bıraktıktan sonra araçlarını durdurup GPS dartı olup olmadığını kontrol etmeye başlayacağından emin olabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir