Qualcomm 80 milyar dolara satılıyor

0

Dünyanın en önemli işlemci üreticilerinden Qualcomm’un, bir diğer işlemci üreticisi Broadcom’a satılacağı haberi medyaya sızdı.

ABD’nin iki önemli işlemci üreticisinin birleşmesi anlamına gelen bu satın alma ile Intel’e karşı çok güçlü bir rakip ortaya çıkacakken, özellikle mobil işlemci konusunda dünyada bir tekel oluşması riski de bulunuyor. 

Qualcomm’un piyasa değeri 80 milyar doların üzerinde hesaplanıyor. Satın almanın peşin parayla mı yoksa Qualcomm hissedarlarına para ve hisse dağıtarak mı yapılacağı henüz bilinmiyor ancak satın alma işleminin gerçekleşmek üzere olduğuna dair en önemli işareti olarak, Broadcom’un CEO’sunun Beyaz Saray’a gitmesi gösteriliyor.

ABD için stratejik şirketler olan işlemci üreticilerinin birleşmesi de anti tekel yasaları nedeniyle çok büyük bir problem ve Broadcom’un CEO’sunun antitekel yasalarına takılmamak için Trump’tan destek almak için Beyaz Saray’a gittiği vurgulanıyor. Ayrıca, Broadcom’un yurt dışındaki tesislerini ABD’ye taşırken vergi konusunda kolaylık sağlanması için de görüşme yaptığının altı çiziliyor.

Ayrıca bu birleşme haberi, Qualcomm’un CEO’sunun kısa süre önce “2017 sonunda şirketten ayrılacağını” duyurması ile de örtüşüyor. Satın alma haberi medyaya duyurulmamış olsa da CEO’nun Qualcomm’dan ayrılacağını duyurması sayesinde kendine yeni görevler aramasının önü açılmış oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>