Qualcomm, Alman mahkemesine 1.5 milyar dolar ödemiş

0

Apple ve Qualcomm

Apple’ın, Qualcomm’a ait teknlojileri lisansız şekilde kullandığını iddia ederek Almanya’da iPhone’ların satışını durdurmak için mahkemeye başvuran Qualcomm’un tazminat davasının güvencesi için mahkemeye 1.5 milyar dolar ödediği anlaşıldı.

Dev tazminat güvencesi

Mahkemenin hesabında güvence altına alan dev güvencenin ardından, mahkeme Apple’ın eski modellerinin Almanya’da satışına yasak getirmişti.

Şimdi iki şirket arasında dev bir tazminat davası görülecek ve Qualcomm, lisansız olarak satılan iPhone’lar nedeniyle yaşadığı zararın tazmini için Apple’dan dev bir tazminat isteyecek.

Alman yasalarına göre, Qualcomm’un ödediği güvence ücreti karşılığında mahkemeler ticari operasyonları acilen durdurabiliyor. Dava sonucunda davacı taraf haksız çıkarsa, ödediği güvence bedelinden, davalının zararı karşılanıyor. Yani Qualcomm, Almanya’daki davayı kaybederse, 1.5 milyar doları Apple alacak.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>