Qualcomm Broadcom ile pazarlık masasına oturuyor

0

Qualcomm

ABD’li işlemci devi Broadcom’un, rakibi Qualcomm’u satın almak için teklif ettiği 117 milyar dolarlık rekor fiyat teklifi, başlarda satışa yanaşmayan Qualcomm hissedarlarının aklını başından aldı. 

Satış için umut doğdu

Qualcomm yönetimi, Boradcom’u pazarlık yapmak için davet ettiklerini açıkladı. Böylece bütün dünyaya mobil işlemciler ve donanımlar üreten ABD’li işlemci devi Qualcomm ilk defa şirketin Broadcom’a satışının mümkün olabileceğini kabullenmiş oldu.

Qualcomm ve Broadcom arasındaki satış pazarlıklarının iki şirketten birinin piyasadaki konumunu güçlendirmesiyle sonuçlanacak gibi görünüyor zira Qualcomm da Broadcom ile rakabeti kızıştırmak için kısa süre önce bir yarıiletken üreticisi NXP Semiconductors NV’ı satın almak için 44 milyar dolarlık teklif yapmıştı.

Bu satın almanın gerçekleşmesi halinde Broadcom’a karşı büyük avantaj elde edecek şirketin hissedarları şimdi 44 milyar doalrlık ödeme yapmadan 120-150 milyar dolarlık bir fiyatlamayla hisselerini nakite çevirmenin hesabını yapıyor gibi görünüyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>