Qualcomm elektrikli araç şarj sistemi geliştiriyor

1

İşlemci devi Qualcomm, yeni bir alanda önemli bir teknoloji geliştirerek şirketin geleceğini garanti altına almaya çalışıyor. Neredeyse tüm mobil cihazlara işlemci sağlayan Qualcomm, şimdi ise elektrikli araçların hareket halinde şarj olmasını sağlayan dinamik şarj teknlolojini (DEVC) geliştiriyor.

Qualcomm’un test etmeye başladığı yeni teknoloji sayesinde elektrikli araçlar, asfalt üzerinde yollarına devam ederken, yolun altına döşenmiş şarj sistemi sayesinde pillerini doldurabilecekler. Fransa’da test için yol üzerine kurulan yaklaşık 100 metrelik test alanında araçlar 20kW’a kadar pillerini şarj edebiliyorlar. Qualcomm’un bu şarj teknolojisini, mobil cihazları kablosuz olarak şarj etmek için geliştirdiği teknolojinin üzerine kurduğu vurgulanıyor.

Qualcomm mu yoksa Honda mı?

Qualcomm’un FABRIC ismini verdiği teknolojinin ilk alıcısı ise halihazırda ülkede kilometrelerce yolu elektrikli otomobiller için kablosuz şarj teknolojileri ile donatan Fransa olabilir. Qualcomm bu amaçla testlerinde Fransız Renault marka elektrikli araçları kullanarak teknolojinin Fransız ürünlerine uyumluluğunu da test etmiş oluyor. Ancak Qualcomm bu alanda rakipsiz değil. Honda şimdiden benzer bir teknolojiyi test ediyor ve Qualcomm’dan daa başarılı sonuçlar elde ediyor. 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>