Ransomware tehditlerinden nasıl korunabiliriz?

0

ransomware

Ransomware saldırıları bu yılın en etkili siber saldırılarından biri olacak. Mayıs ayında ortaya çıkan ve yüzbinlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry virüsünden sonra, geçtiğimiz ay sonu gerçekleşen Petya ve onun güncellenmiş sürümü NotPetya şimdiden “rekor kıran saldırılar” hanesine adını yazdırdı bile.

İlk olarak Ransomware‘in ne olduğunu hatırlatacak olursak, bilgisayarınızdaki dosyaları şifreleyen ve açılması için de sizden para talep eden bu zararlı yazılım türü, özellikle verileri önemli olan herkes için büyük bir tehdit.

Peki Ransomware tehditlerinden nasıl korunuruz?

Güncellemeleri zamanında yapın

Hem WannaCry hem de NotPetya saldırıları, Windows işletim sisteminde yer alan bir açık üzerinden kullanıcıları hedef aldı. Microsoft her ne kadar bu açıkları saldırıdan önce kapatmış olsa da, güncellemeyi yüklemeyen yüzbinlerce bilgisayar hedef oldu ve dosyalarını kaptırdı.

Ransomware nedir

O nedenle kullandığınız işletim sisteminin güncellemelerini zamanında yüklemek, bu tarz açıklara karşı önlem almak adına bir hayli önemli.

Gereksiz özellikleri ve yazılımları kapatın

Her işletim sisteminde ve yazılımlarda internet bağlantısıyla birlikte ağ portlarını açan birçok farklı özellik bulunur. Bazı durumlarda, bu özellikler saldırılar için bir kanal görevi görebiliyor.

WannaCry ve NotPetya olaylarında, Windows dosya ve yazıcı paylaşım özelliğini kapatan kullanıcılar,  bu saldırı dalgalarından bir şekilde etkilenmeden çıkabildi. Yani sonuç olarak eğer kullanmadığınız bir işletim sistemi özelliği varsa, onu kapatın.

Öbür taraftan hiçbir şekilde işletim sisteminin güvenlik duvarı ve antivirüs özelliklerini kapatmayın.

İlginizi çekebilir: Büyük Bitcoin vurgunu

Ransomware oyununa gelmeyin!

Ransomware saldırıları, özellikle geçtiğimiz yıl kullanıcılara gönderilen ve masum görünen mailler üzerinden yapıldı. Örneğin kullandığınız operatörün aylık faturası gibi görünen bir e-mail, aslında sahte olabilir ve içerisindeki dosyayı bilgisayarınıza indirdiğinizde tüm dosyalarınızı kitleyebilirsiniz.

O nedenle gelen maillerin içerisindeki ekleri indirmeden önce mutlaka gönderen adresini ve diğer detayları iyice kontrol edin.

Ne olur ne olmaz: Yedek alın

Alınabilecek tüm önlemleri almanıza rağmen bir Ransomware olayı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. O nedenle dosyalarınızı kaybetmeden bir başka yerde yedek tutmak her ihtimale karşı güvende olmanızı sağlayacaktır. Bu yedekleme için hem bulut depolama çözümlerini hem de ana PC’den bağımsız bir şekilde fiziksel yedekleme çözümünü kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>