Raporlara göre internet bağlantılı cihazların güvenliği endişe verici

0

Cihazların güvence altına alma konusunda daha dikkatli olunması giderek daha da önemli hale gelirken, yapılan yeni araştırmalar siber saldırı tehdidinin ne kadar yaygın olduğunu gösterdi.

Bilgi güvenliği ile uğraşan ve sürekli olarak en önemli bilgilerimizi çalmayı amaçlayan kişiler için önlem alınması zorunlu hale geliyor. Firmalar tarafından yapılan araştırmalar bu konuda önemli bilgiler sunarken, yeni bir araştırma güvenlik şirketi Trend Micro’dan geldi. Şubat 2016’daki Shodan verilerine ilişkin analiz yapan firma, internet bağlantılı milyonlarca cihazın savunmasız olduğunu ve en hassas sektörlerin dahi bu kapsam alanında olduğunu belirtti.

Tehdit Artıyor

Trend Micro, blog yazısında yer verilen rapora göre önemli noktalar şöyle;

  • Los Angeles, ABD’deki en kalabalık 10 şehre kıyasla çok daha tehdide maruz kaldı. Şehirde siber saldırı için hedef olabilecek 4 milyondan fazla cihaz yer aldığı için bu konuda en önemli hedeflerden birisi Los Angeles oldu.
  • Web sunucuları en çok saldıra uğrayan makineler arasında yer alıyor. Fakat bu duruma rağmen hale güvenlik noktasında yeterli seviyeye ulaşılamadı.
  • Birleşik Devletler’de eğitim, sağlık hizmetleri ve kamu hizmetleri sektörleri ile birlikte ABD hükümeti tarafından barındırılan web sunucuları, 2016 yılındaki saldırıların en önemli hedefleri arasında yer aldı.

Trend Micro’nun Shodan verilerindeki analizinden çıkan en önemli sonuç ise milyonlarca savunmasız internet bağlantılı cihazın güvenliğinin sağlanabilmesi adına yapılacaklar listenin çok uzun olması. Üstelik özel sektör ve hükümetler bu konuda geride kaldığı gibi hala herhangi bir somut adım atılabilmiş değil. Bu nedenle hamle yapıldığı tarihte çok geç kalınmış dahi olunabilir.  

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>