Red Hat konteynerlara standart getiriyor

0

Red Hat, kurumsal sınıf Linux konteynerlere yeni bir standart getiren, sektörün ilk Konteyner Sağlık Endeksi’nin (Container Health Index) duyurusunu yaptı.

Dünyanın lider kurumsal Linux platformu da dahil olmak üzere Red Hat’in kurumsal sınıf açık kaynak teknolojileri sağlama alanındaki uzmanlık ve deneyimine dayanan Konteyner Sağlık Endeksi, her türlü kurumsal konteyner hizmetine yönelik olarak en kapsamlı görsel detayları sunuyor.

Endeks, Red Hat’in konteynerleştirilmiş ürünlerini ve sertifikalı bağımsız yazılım sağlayıcılardan gelen temel katman konteynerleri sınıflandırıyor. Red Hat, önümüzdeki 90 gün içerisinde 20 bağımsız yazılım sağlayıcıdan gelen konteynerleştirilmiş ürünü sertifikalandırmayı planlıyor.

Konteyner tabanlı uygulamalar üretime girmeye başlasa da her konteynerin oluşturulması ve bakımı aynı olmayabiliyor. Konteynerlerin her birinin başlangıç noktasını Linux temel katmanı oluşturuyor; bir diğer deyişle konteyner görseli yapan her bağımsız yazılım sağlayıcı, Linux içeriklerin dağıtımını yapıyor.

Bu konteynerlerin üretim ortamlarında kullanılabilmeleri için bu içeriğin bilinen zaaflardan arındırılması gerekiyor. Birçok Red Hat iş ortağı da dahil olmak üzere diğer şirketler de güvenlik kusurlarını saptamaya yardımcı olan konteyner tarayıcılar sunuyor olsa da Red Hat bundan bir adım daha ileriye giderek kapsamlı bir güvenlik etki ölçümü olan Konteyner Sağlık Endeksinin yanı sıra bilinen güvenlik meselelerine yönelik olarak güncelleştirilmiş konteyner görsellerine erişim sağlıyor.

Lider yazılım güvenlik uzmanlığıyla desteklenen sağlıklı konteynerler

Red Hat’in ürün güvenlik ekibinin araştırma, takip ve müşterilere güvenlikle ilgili meselelerin açıklanması konusunda geniş kapsamlı uzmanlığını temel alan Konteyner Sağlık Endeksi, bu çalışmaları konteyner bakımının güçlüklerini de içerek şekilde genişletiyor.

Anlaşılması kolay (A-F arası) bir sınıflandırmayla görsellerin prodüksiyon sistemlerinde nasıl değerlendirileceğine dair detaylar veriyor; sistem, bir konteynerin tüm bileşenlerinde, uygulanmamış güvenlik hatalarının yaşını ve etkisini temel alıyor.

Konteynerler, işlevsel açıdan statik içerik kümeleri olduğundan ve sıklıkla güvenlik sorunları çıkabildiği için yaş, kilit bir rol oynuyor; daha yaşlı ve güncel olmayan konteyner görselleri güvenlik açısından daha zayıf (ihmal ve kötü bakım nedeniyle), yeni görseller daha güvenli oluyor.

Konteyner Sağlık Endeksiyle bulunan toplu sıralama puanları, sadece ölçüp değerlendirmenin çok daha ötesine geçiyor. Bir Linux konteyner görselinin neden olduğu etki net ve öz bir resmini veriyor. Bu işlemler Red Hat’in Ürün Güvenlik Ekibinin daha güvenli ve kurumsal sınıf açık kaynak yazılımı alanındaki kapsamlı bilgi ve teknik becerileriyle destekleniyor.

Konteyner Sağlık Endeksi ile Red Hat’in kurumsal sınıf ürünlerinin bir araya gelişi ve şirketin bağımsız yazılım sağlayıcı ekosistemi, konteynerlerinin daha emniyetli, istikrarlı ve destekli bir şekilde prodüksiyonlarda kullanılabileceğine dair müşterilere güvence veriyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>