Reklam endüstrisi dijital dönüşüme uğruyor

0

reklam endüstrisi

Reklam endüstrisi, dijital teknolojiler ile birlikte yeni çağa adım atıyor. Tıpkı robotik teknolojilerin sanayide gelir-gider dengesini değiştirmesi gibi reklam endüstrisinde de bu değişim hızlanarak devam ediyor.

Reklam endüstrisi ve dijitalleşme

Veri madenciliği ve yapay zeka gibi dijital dönüşümün öncü teknolojileri, birçok sektörü etkisi altına alıyor. Özellikle reklam sektörü bu dijitalleşmeden önemli ölçüde etkileniyor. Son dönemde dijital medya yayıncılığındaki reklam sektörü hızla büyürken, TV sektörü yavaşlamaya devam ediyor. Bu yavaşlama, dijital teknolojilerin kullanılmamasından kaynaklanıyor.

NBCUniversal satış müdürü Linda Yaccarino yaptığı açıklamada reklam ajanslarının veri ve teknolojiyi benimsemede çok yavaş kaldığını söyledi. Özellikle TV reklam endüstrisinin, dijital endüstriye kıyasla geride kalmasının ana nedenin veri ve teknolojinin birlikte kullanılmasında yavaş kalması gösteriliyor.

Google ve Facebook gibi devlerin veriyi kullanarak reklam sektöründe lider konuma geldiğini belirten Yaccarino, TV sektörünün de veriyi kullanabilmesi gerektiğini vurguladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>