Reklam verenler YouTube’dan çekiliyor

0

YouTube üzerindeki ırkçı ve saldırgan söylemlere sahip videolara gösterilen ilgi, bazı büyük reklam verenlerin reklamlarını çekmesine neden oldu.

YouTube’un büyük reklam verenlerinden olan At&T’nin başını çektiği bazı ABD şirketleri, reklamlarının ırkçı videolarda görünmesinden son derece rahatsızlar.

Google’ın bu videoları engellememesi nedeniyle, reklamlarının bu videolar içinde görünmesi, şirketlerin ırkçılığa destek veriyor gibi görünmesine neden olabiliyor.

Yüzlerce milyon dolar uçtu

Toplamda yüzlerce milyon dolarlık reklam veren bu büyük reklam verenlerin bütçelerini YouTube’dan çekmesi ise Google için büyük bir krizin kapıda olduğunu işaret ediyor.

Google ise bu gelişme üzerine, videoları incelemek üzere daha etkin bri yöntem geliştirecekleri gibi, şirketlerin reklamlarını kontrol edebilmeleri için daha gelişmiş kontrol arayüzü oluşturacaklarının da altını çizdiler. Ancak şimdilik şirketleri reklam bütçelerini çekme kararından geri döndürebilmiş değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>