Ripple 1 dolar üstünde sabitlendi

0

Kripto para dünyasının sıradışı altcoin’i Ripple sene başındaki değerinin 150 kat üstüne ulaşarak 1 dolar üzerinde fiyatlanmaya ulaştı.

Saniyede 1500+ işlem

Çok hızlı para transferi yapabilmek amacıyla geliştirilen ve işlemleri sadece birkaç saniye süren Ripple, Bitcoin ve diğer altcoin’lerdeki hızlı düşüşe rağmen, fiyatını katlayarak 1 doların üzerine ulaştı. Anlık olarak 1.3 ve 1.5 dolar arasında değişen değerlendirmeler gören Ripple’ın 1 dolar üzerinde sabitlendiği yorumları yapılıyor.

Sene başında 1 Ripple’ın değeri 0.006 dolar iken sene sonunda 1.3 dolara kadar ulaşan değeri, Ripple’ı bir yıl içinde %15 bin yükselen kripto para birimi olarak dünyanın en çok değerlenen, en çok kazandıran kripto para birimi yaptı.

Dünya çapında pek çok bankanın destek verdiği ve para transferi için alt yapısını kullanacağı konusunda beyanlar verdiği Ripple, kripto para çağında ihtiyaç duyulacak pratik, hızlı ve güvenilir para birimi olmayı hedefliyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse Ripple ile yapılan bir transfer işlemi sadece 3 saniye sürüyor. Bitcoin’de ise bu süre şu anda 66 dakika ve Bitcoin’ olan ilgi arttıkça bu süre daha da büyüyor.

Ayrıca Ripple’ın en önemli iddialarından biri para trasnferlerinin çok düşük bir ücretle gerçekleştirilecek olması. Ripple bir transfer işleminden 0.0004 dolar işlem ücreti alırken Bitcoin’de işlem başına komisyon 28 doları geçiyor. Ripple alt yapısında saniyede 1500’den fazla işlem yapmak da mümkün. Bitcoin’de ise saniyelik işlem sayısı 24 ile sınırlı.

Bitcoin’in 20 bin dolar seviyesinden 14 bin doların altına kadar düştüğü dönemde kripto para yatırımcılarının güvenli liman olarak Ripple’a hücum ettiği de düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>