Ripple 2.5 doları geçti

0

Kripto para dünyasındaki Bitcoin balonu sönmeye yüz tutmuşken, Bitcoin’e alternatif olara gösterilen Ripple’daki yükseliş büyük bir hızla devam ediyor.

Kripto para dünyasının yeni yıldızı

Sadece iki ay önce fiyatı 0.2 dolar düzeyinde seyreden Ripple’ın fiyatı 30 Aralık itibarıyla 2.7 dolar’ın da üzerini gördü.

Ripple şu anda Bitcoin’den sonra dünyanın en değerli dijital para birimi durumuna yükseldi. Toplamda 110 milyar dolara yaklaşan pazar değeri ile uzun süredir ikinci durumda olan Ethereum’u da neredeyse ikiye katlayarak geride bıraktı.

Ayrıca Ripple’ın Ocak 2017’de 0.006 dolar olan değeri göz önüne alındığında bir yılda 450 kat yükselen değeriyle kırılması zor bir rekora imza atmış oldu. 

Yüksek transfer hızı ve çok düşük transfer komisyonları nedeniyle finans dünyasının dijital para çağındaki altyapısını oluşturacağı beklentisi yaratan Ripple şimdiden dünyanın en önemli 100+ finansal kuruluşu tarafından test edilmeye ve uluslararası para transferlerinde kullanılmaya başlandı.

Aralık ortasında Japonya ve Güney Kore’deki bazı bankaların iki ülke arasındaki para transferleri için Ripple alt yapısını test etmeye başlayacağına dair gelen haberler de Ripple’ın Aralık ortasındaki 0.9-1 dolar seviyesinden hızla yükselmeye başlamasında etkili oldu.

Ripple ayrıca 2017 içinde FED gibi çok önemli finansal kurumların yöneticilerinden aldığı övgülerle de adını duyurmuştu. 

Bitcoin’in aksine merkezi bir kripto para birimi olan Ripple Bitcoin veya alternatiflerinin yaşadığı sorunlar için de çözüm getiriyor. Kayıtdışılığı önleyen, yasadışı para transflerine/kara para aklamaya karşı çözüm olarak görülen Ripple, ayrıca yüksek sayıdaki adediyle alışverişlerde pratik para birimi olarak kullanılabilme imkanı sağlıyor. 

Ripple’ı yaratan şirket ise elindeki 100 milyar adet Ripple’ı satmaya kalkıp kripto para biriminin değerini düşürmeyeceğine dair yaptığı blockchain sözleşmeleriyle piyasada kullanılmayan durumda olan fazla Ripple’ı 50-100 yıl sonra otomatik olarak açılacak kilitli blockchain cüzdanlarına yüklüyor.

Böylece özellikle alt yapısını Ripple ile kuracak olan kurumların ticari faaliyetleri sonucunda elde ettiği gelirin beklenmedik şekilde değerini kaybetmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Diğer alternatif coinler ise aniden düşebilen değerleri nedeniyle iş dünyasına, yatırımcılara, finans dünyasına veya Ripple alt yapısı ile mal alıp satacak tüccarlara bu garantiyi veremiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>