‘Robinhood’ küçük yatırımcıları borsaya çağırıyor

1

Rakipleri E*Trade ve Scottrade gibi her bir işlem için 7-10 dolar arası fiyat istemeyen Robinhood’un kurucuları amaçlarının tüm insanları, özellikle de gençleri, borsayla tanıştırmak olduğunu söylüyorlar. Aldıkları 13 milyon dolarlık yatırım ile bünyesine yetenekli mühendisleri katmayı amaçlayan şirket, 2015 yılının ilk aylarında güvenli ve kolay kullanım sunan mobil uygulamasını yayınlamayı planlıyor.

‘‘Bugün varolan pek çok borsa komisyoncusu 30 yaşının üzerinde, arayüzleri kullanışsız ve yaşlı insanları veya aktif olarak borsa ile ilgilenenleri hedefliyorlar’’ diye konuşan Robinhood kurucu ortağı Vlad Tenev, kolay ve anlaşılır bir arayüz sunan mobil uygulamalarıyla ilk defa borsaya girecek olan kişileri ve gençleri hedeflediklerini söylüyor.

Hala kapalı betada olan Robinhood’un kullanıcılarının yüzde 80’ini 30 yaş altı insanlar oluşturuyor. Uygulama üzerinden hisse alım-satımı, gösterimi ve takibi yapılabiliyor. Kullanıcı deneyiminin gelecek vadettiği programın alım-satım yapmış kullanıcılarının yüzde 50’si uygulamayı her gün, yüzde 90’ı ise her hafta ziyaret ediyor.

Peki, Robinhood parayı nereden kazanıyor?

İşin doğrusu bu tarz girişimler için ilk dönemlerinde hızlı çıkış yakalamak ve büyümek öncelikli hedef oluyor. Ancak düşük yatırımlar ile borsaya girmek isteyen milyonlarca kişiyi (ki bunların daha önce borsada olmadıklarını göz önüne alırsak) borsaya açılması bu şirketin verdiği hizmeti tüm borsada işlem gören firmalar ve yatırımcılar için değerli bir mücevhere dönüştürüyor. Küçük yatırımcılar için Borsada bir pazar yeri haline gelmek finans dünyanın yeni kutsal kâsesi olabilir.

2013 yılının aralık ayında Index ve Andreessen Horowitz’den 3 milyon dolarlık ilk yatırımlarını alan şirketin yeni tur yatırımcıları arasında Ribbit Capital, Snoop Dogg ve Jared Leto gibi isimler bulunuyor. Robinhood ile ilgili daha fazla bilgiyi aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Bende dünya tinini yeni bir siyasala çağırıyorum: Siberne.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>